Czy po powrocie z zagranicznych wakacji będzie obowiązkowa kwarantanna? Zdanie Ministerstwa Zdrowia

Katarzyna

Zdrowie

Aug. 20, 2020, 2:56 p.m.

Czy po powrocie z zagranicznych wakacji będzie obowiązkowa kwarantanna? Zdanie Ministerstwa Zdrowia

Pandemia koronawirusa sprawiła, że niektóre branże i działy gospodarki zwolniły lub w ogóle na chwilę stanęły. Światowa turystyka zamarła i stała pod wielkim znakiem zapytania. Największe państwa turystyczne takie jak Grecja, Francja, czy Hiszpania straciły milionowe zyski w związku z pandemią. Wiele osób postawiło w tym roku na wakacje w swoim kraju, ponieważ wiele państw miało zamknięte granice. Możliwe, że osoby, które wstrzymały się jeszcze z wakacjami, będą mogły wyjechać na zagraniczne wakacje bez obywania kwarantanny po powrocie do kraju.

Zdjęcie Czy po powrocie z zagranicznych wakacji będzie obowiązkowa kwarantanna? Zdanie Ministerstwa Zdrowia #1

Wakacje w ojczyźnie

Spora liczba turystów spędziła wakacje w swoim rodzinnym kraju, ponieważ przez pewien czas, kiedy pandemia była w początkowej fazie granice państw były zamknięte. Później wprowadzono również obowiązek odbywania 14-dniowej kwarantanny po powrocie do kraju, co również zniechęcało turystów do opuszczania Polski. Biura podróży również miały wtedy ciężki okres, ponieważ mało osób decydowało się na zagraniczne wakacje.

Zniesienie kwarantanny od 3 lipca

Pandemia koronawirusa lekko wyhamowała po pierwszej fali zakażeń, dlatego państwo zdecydowało się znieść obowiązkową kwarantanne dla osób powracających z zagranicy od 3 lipca. Jednak od kilku dni ministerstwo zdrowia podaje, że liczba nowych przypadków zakażenia wirusem z Wuhan znów rośnie. Wielu turystów obawia się, że znów zostanie wprowadzona obowiązkowa kwarantanna, w czasie gdy będą na wakacjach. Przepisy w tej kwestii zmieniają się bardzo szybko, więc wszystko jest możliwe.

Czy kwarantanna powróci?

Na początku sierpnia panujący wtedy minister zdrowia, Łukasz Szumowski mówił, że nie wyklucza powrotu przymusowej kwarantanny. Ministerstwo Zdrowia jednak uspokaja swoich obywateli i mówi, że nie ma zamiaru wprowadzać ani kwarantanny, ani obowiązkowych testów na COVID-19 dla osób powracających do Polski. Informacje te na pewno pocieszyły biura podróży, które w związku z koronawirusem poniosły ogromne straty.


Test na COVID-19

Test na koronawirusa jak na razie każdy może zrobić sobie sam, jednak trzeba za niego zapłacić około 500 zł i jest to test komercyjny. Po tym, jak Cypr wprowadził obowiązek zrobienia takiego testu dla turystów z Polski, zainteresowanie ową wyspą znacząco spadło. Nasi zachodni sąsiedzi wprowadzili natomiast od 1 sierpnia możliwość zrobienia testu bezpłatnie w wyznaczonych do tego punktach. Ważne jest, aby na taki test zgłosić się do 3 dni od powrotu z zagranicy.