Lato to czas, gdy jesteśmy szczególnie narażone na infekcje intymne. Kąpiele w basenie czy morzu, korzystanie z publicznych przebieralni i toalet, wysoka temperatura i wilgotność powietrza, to idealne warunki rozwoju tego typu chorób. Dowiedz się, jak ochronić się latem przed infekcją intymną.
Infekcje intymne latem
Lato to okres, kiedy bardzo łatwo jest zarazić się infekcją intymną. Dzieje się tak ze względu na wysoką temperaturę i dużą wilgotność powietrza, co stanowi idealne warunki rozwoju dla bakterii i grzybów.
Co sprzyja infekcjom intymnym?
Kąpiele w morzu
Infekcjom intymnym latem sprzyjają zwłaszcza kąpiele w basenach, jeziorach i morzu. Po ochłodzeniu się w wodze, zazwyczaj nie wycieramy się do sucha, a kładziemy w mokrym stroju kąpielowym na ręczniku. To sytuacja, w której drobnoustroje mają idealne warunki do namnażania i zaatakowania intymnych stref.
Niewłaściwa higiena
Niewłaściwa higiena miejsc intymnych może doprowadzić do rozwoju infekcji. Zbyt rzadkie lub zbyt częste podmywanie się, używanie niewłaściwych środków do higieny, czy noszenie bielizny z syntetycznych, sztucznych materiałów sprzyja powstawaniu infekcji.
Przelotne romanse
Infekcje intymne mogą pojawiać się także wskutek stosunków seksualnych. Drobnoustroje przenoszone drogą płciową, wywołują nie tylko grzybiczne czy bakteryjne infekcje, ale mogą prowadzić też do wielu groźnych chorób, jak opryszczka, rzeżączka, chlamydia, kiła, a nawet AIDS.
Jak zapobiegać infekcjom intymnym?
- Dbaj o higienę miejsc intymnych- latem podmywaj się co najmniej dwa razy dziennie, używaj specjalnych środków do pielęgnacji okolic intymnych.
- Zakładaj przewiewną bieliznę z naturalnych materiałów, najlepiej bawełnianą.
- Po kąpieli w jeziorze lub morzu, opłucz się pod prysznicem i dokładnie się wytrzyj czystym ręcznikiem.
- Zachowaj ostrożność podczas korzystania z publicznych przebieralni, szatni i toalet.
- Zrezygnuj z przygodnych romansów i jednorazowych stosunków seksualnych. Zawsze zabezpieczaj się prezerwatywami- uchroni Cię to przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
- Reaguj, gdy zauważysz niepokojące objawy, jak świąd, pieczenie czy upławy. Możesz kupić w aptece preparaty bez recepty, a jeśli infekcja utrzymuje się dłużej, koniecznie skontaktuj się z ginekologiem.