Wakacje 2020 a koronawirus. Minister zdrowia nie ma dobrych informacji

Wakacje 2020 a koronawirus. Minister zdrowia nie ma dobrych informacji

W wyniku tak trudnej sytuacji panującej w kraju, związanej z ciągłym rozprzestrzenianiem się koronawirusa wszyscy obawiają się, że życie szybko nie wróci do normy. Zdaniem Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego zmagania z koronawirusem potrwają około roku. Pod znakiem zapytania stoi także sposób spędzania tegorocznych wakacji. Według Ministra zdrowia "o takich wakacjach, jak do tej pory możemy zapomnieć".

Zdjęcie Wakacje 2020 a koronawirus. Minister zdrowia nie ma dobrych informacji #1
Minister Szumowski w wywiadzie dla RMF24, wyraził swoje zdanie na temat dalszych miesięcy z panującą epidemią. Jego zdaniem kryzys może potrwać jeszcze nawet rok. Dlatego też tegoroczne wakacje z całą pewnością będą się różniły od poprzednich. W wywiadzie Minister podkreślił, że rząd rozważa różne opcje w kwestii stopniowego otwierania szkół. Według Ministra obecnie trwają analizy scenariuszy, według których szkolnictwo miałoby stopniowo wracać do normy.

Podkreślił on, że może to się odbywać w sposób regionalny, to znaczy, że szkoły powoli były by otwierane tam gdzie jest mniej zachorowań lub też w sposób przywracania zajęć dla dzieci w określonym wieku, na przykład dla klas I do V. Minister przedstawił również możliwość, według której placówki oświatowe miałyby być otwierane tak, aby zapewnić opiekę dla dzieci, dla których rodzice nie mają opieki zastępczej. Wyraził również zrozumienie dla dzieci,dla których jest niezwykle trudne ciągłe przebywanie w domu.


Jednoznacznie Minister Szumowski stwierdził też, iż nie ma żadnych przesłanek ani danych naukowych, że w wygaśnięciu epidemii koronawirusa mają pomóc wysokie temperatury panujące w lecie. Wirus panuje bowiem w krajach, w których wysoka temperatura i duża ilość słońca jest normą i nie przyczynia się to w żaden sposób do zahamowania rozprzestrzeniania się epidemii.

Zdjęcie Wakacje 2020 a koronawirus. Minister zdrowia nie ma dobrych informacji #2
Minister wyraził swoje zdanie również na temat kolonii i obozów:"Możemy zakładać, że ich nie będzie". "Chyba, że będziemy już mieli immunizację pewnych grup, na to też się przygotowujemy - żeby sprawdzać, kto jest odporny, kto jest nieodporny, kto już miał kontakt z wirusem, kto go nie miał, ale to już dalszy etap działania".


Według słów pana Ministra możemy się spodziewać, że dzieci w tym roku będą musiały zrezygnować z wyjazdów na kolonie i obozy. Wakacje najprawdopodobniej także będą musiały spędzić w zaciszu domowym.
W trakcie omawiania jest także projekt stopniowego odmrażania gospodarki. O jego efektach dowiemy się w najbliższym czasie.

Agnieszka