Twój pies ma kleszcze? Dowiedz się, jak bezpiecznie je usunąć

Patrycja
Zdrowie
10.08.2020 20:27
Twój pies ma kleszcze? Dowiedz się, jak bezpiecznie je usunąć

Po spacerze z psem, zauważyłaś, że Twój czworonóg ma na sobie nieproszonego gościa? Co zrobić, gdy Twojego psa ugryzł kleszcz? Z tego artykułu dowiesz się, jak go usunąć bez wizyty u weterynarza oraz jak zabezpieczyć swojego pupila, przed jego atakiem w przyszłości.

Zdjęcie Twój pies ma kleszcze? Dowiedz się, jak bezpiecznie je usunąć #1

Kleszcze u psa

Kleszcze są wyjątkowe aktywne od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Można je spotkać w lasach, parkach, na łąkach, a nawet w ogrodzie. Przenoszą wiele chorób i są niebezpieczne, zarówno dla ludzi jak i zwierząt. U psów mogą wywołać groźną chorobę babeszjozę, która może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Jak znaleźć kleszcza u psa?

Po każdym spacerze dokładnie wyczesz psa i sprawdź, czy nie ma na sobie pasożytów. Zwracaj szczególną uwagę na okolice pyska, oczu, uszu, miejsce pod obrożą, brzuch i pachwiny, ponieważ kleszcze bardzo często wgryzają się w te części ciała.

Zdjęcie Twój pies ma kleszcze? Dowiedz się, jak bezpiecznie je usunąć #2

Jak usunąć kleszcza u psa?

Gdy zauważymy kleszcza u swojego pupila, nie musimy od razu jechać do weterynarza. Możemy usunąć go samodzielnie w domu. Wystarczy do tego pęseta lub specjalny przyrząd do usuwania kleszczy, jednorazowe rękawiczki i środek do dezynfekcji.

Usuwanie kleszcza krok po kroku

  1. Załóż rękawiczki, postaraj się unieruchomić psa, aby stał spokojnie.
  2. Rozchyl sierść psa i złap kleszcza pęsetą u nasady, jak najbliżej skóry.
  3. Nie ściskaj go, nie szarp i nie wyrywaj na siłę. Zachowaj ostrożność, aby nie oderwać głowy kleszcza. Ważne by usunąć go w całości, to zmniejszy ryzyko infekcji.
  4. Wykręć kleszcze energicznym, ale spokojnym ruchem.
  5. Zdezynfekuj miejsce ugryzienia.
  6. Nagrodź psa smakołykiem

Zdjęcie Twój pies ma kleszcze? Dowiedz się, jak bezpiecznie je usunąć #3

Czego nie robić, gdy zauważysz kleszcza?

Pod żadnym pozorem nie usuwaj kleszcza palcami, nie dotykaj go i nie ściskaj. Nie smaruj maścią, alkoholem, ani tłuszczem. Nie denerwuj się, unikaj gwałtownych ruchów, zachowaj szczególną ostrożność. Jeśli boisz się, że sobie nie poradzisz lub podczas zabiegu, kawałek pasożyta został w ciele psa- skontaktuj się z weterynarzem.

Zdjęcie Twój pies ma kleszcze? Dowiedz się, jak bezpiecznie je usunąć #4

Jak chronić psa przed kleszczami?

Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio ochronić swojego psa przed pasożytami. Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych środków i preparatów na kleszcze. Możesz zdecydować się na specjalną obrożę, krople, spray lub tabletki. Dzięki temu Twój pupil w przyszłości będzie zabezpieczony przed ich atakiem.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną