Jak odstawienie alkoholu wpływa na organizm? Poznaj 8 korzyści!

Jak odstawienie alkoholu wpływa na organizm? Poznaj 8 korzyści!

Większość młodzieży wypatruje swoich 18 urodzin, ponieważ jest to przełomowa data. Nabywamy wtedy więcej praw i możemy już legalnie pić alkohol. Piecie alkoholu to jednak sprawa, w której trzeba znać umiar, ponieważ jest to taka sama używka jak narkotyki czy papierosy. Niektórzy lubią spędzać weekendowe wieczory czy spotkania ze znajomymi z puszką piwa, czy drinkiem w ręku. Jako że sierpień jest miesiącem trzeźwości, przeczytajcie jakie pozytywne skutki dla naszego organizmu ma odstawienie alkoholu.

Zdjęcie Jak odstawienie alkoholu wpływa na organizm? Poznaj 8 korzyści! #1

Poprawa stanu zdrowia

Alkohol to używka, a wiadomo, że one psują nasz organizm. Poprzez picie alkoholu nasz organizm bardzo szybko się odwadnia, przez co m.in. na drugi dzień mamy tzw. kaca. Jeśli zrezygnujemy z picia alkoholu, wtedy nasz ogólny stan zdrowia się poprawi. Narządy funkcjonują wtedy sprawniej, organizm jest nawodniony, a my mamy więcej energii do życia.


Lepsza kondycja psychiczna

Bardzo często mówi się, że ludzie nie mogą sobie poradzić z różnymi sytuacjami, dlatego sięgają po alkohol. Jednak takie rozwiązywanie problemów jest błędem, ponieważ badania wykazały, że osoby niepijące alkoholu są w lepszej kondycji psychicznej. O wiele rzadziej skarżą się na lęki czy miewają depresję. Dzięki odstawieniu procentów łatwiej jest się nam skupić i mamy lepszą pamięć. Spada wtedy poziom odczuwanego stresu, a wzrasta motywacja do pracy i podejście do życia zmienia się na lepsze.

Zdjęcie Jak odstawienie alkoholu wpływa na organizm? Poznaj 8 korzyści! #2


Lepszy sen

Osoby niepijące alkoholu lepiej również śpią. Ich sen jest dłuższy i głębszy, dzięki czemu na drugi dzień są oni bardziej wypoczęci. Dzieje się tak, ponieważ ich organizm nie musi podejmować się trawienia alkoholu, co powoduje, że na drugi dzień jesteśmy zazwyczaj zmarnowani i nie czujemy się najlepiej.

Poprawa samooceny

Nie jest tajemnicą, że ludzie potrafią się bawić bez alkoholu. Jeśli zrezygnujemy z tej używki, zobaczymy, że faktycznie tak jest. Alkohol czasami wydobywa z nas negatywne emocje lub zachowania, co nie zawsze jest mile widziane w towarzystwie. Sami jesteśmy w stanie rozpocząć rozmowę czy być duszą towarzystwa bez sięgania po alkohol. Takie postępowanie utwierdzi nas w przekonaniu, że jesteśmy bardziej odważni czy otwarci na innych, a w związku z tym nasza samoocena wzrośnie.


Spadek wagi

Alkohol to puste kalorie, które powodują wzrost wagi. Gdy pijemy regularnie, wtedy organizm nie jest w stanie ich spalić i tylko odkłada je w formie tkanki tłuszczowej. Często zdarza się również, że na imprezach zakrapianych alkoholem nie ma zdrowego jedzenia, tylko różne przekąski czy normalne dania. Odstawienie alkoholu powoduje, że nasza waga nie będzie wzrastać, a my dodatkowo będziemy jeść mniej w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać, że alkohol to też cukier, więc jeśli go odstawimy, wtedy organizm będzie się domagał cukru w innej formie. Warto mieć wtedy rękę na pulsie i nie wpaść z jednej skrajności w drugą.

Zmiana przyzwyczajeń

Osoby, które odstawiły alkohol i nie chodzą tak często na zakrapiane imprezy, mają więcej czasu na zmianę trybu życia czy diety. Zaczynamy wtedy częściej uprawiać sport czy bardziej interesujemy się tym, co jemy. Dzięki rezygnacji z alkoholu i postawieniu na bardziej świadomą dietę nasz organizm na pewno odczuje zmianę trybu życia i będzie działał sprawniej i efektywniej. Skończą się problemy z bólem brzucha, głowy czy złym samopoczuciem. Będziemy mieli wtedy mieć więcej energii i nie będziemy ospali.

Zdjęcie Jak odstawienie alkoholu wpływa na organizm? Poznaj 8 korzyści! #3


Poprawa skóry

Odstawienie alkoholu sprawi, że zmiany na swojej skórze zauważysz gołym okiem. Zniknie opuchlizna twarzy oraz efekt napuchniętych nóg. Dodatkowo poprawi się również wygląd cery, ponieważ znikną z niej zaczerwienienia, cienie pod oczami, czy zmiany trądzikowe. Alkohol wysusza skórę, więc jego odstawienie spowoduje, że cera będzie bardziej nawilżona i promienna.

Zmiana otoczenia

Alkohol powoduje również, że „puszczają” nam hamulce. Jedni są wtedy bardziej zabawni i uśmiechnięci, inni natomiast stają się grubiańscy i niemili. Niektórych rzeczy nie zrobilibyśmy na trzeźwo, jednak po alkoholu przychodzą nam one łatwiej. Będąc trzeźwym w pianym towarzystwie, możemy dostrzec, jak naprawdę zachowują się inni ludzie. Czasami może to spowodować, że wcale nie będziemy mieli ochoty przebywać w takim towarzystwie, przez co zmienimy swoje otoczenie czy znajomych. Poprawie ulegnie wtedy nasza samoocena oraz ogólne samopoczucie.

Katarzyna

Polecane