Stosujesz Apap? Nie jest zupełnie bezpieczny! Zwróć uwagę na trzy fakty!

Stosujesz Apap? Nie jest zupełnie bezpieczny! Zwróć uwagę na trzy fakty!

Leki przeciwbólowe możemy kupić bez recepty i to nie tylko w aptece. Powszechnie dostępne na stacji benzynowej, kiosku i sklepie spożywczym wydają się tym bezpieczniejsze w użyciu. Wiadomo, że gdy coś nam dolega, ból jest dokuczliwy, chcemy tylko tego, by jak najszybciej minął. Często podczas takich dolegliwości nie zastanawiamy się nad tym, czy dany preparat jest dla nas odpowiedni.

Zdjęcie Stosujesz Apap? Nie jest zupełnie bezpieczny! Zwróć uwagę na trzy fakty! #1

Apap to jeden z najpowszechniejszych i teoretycznie najbezpieczniejszych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, zawierający w swoim składzie paracetamol. Do tego, co kilkanaście minut w telewizji możemy zobaczyć reklamę preparatu zachęcającą nas do kupienia cudownego, bezpiecznego leku.

Powinnyśmy zacząć od tego, że nie ma leków bezpiecznych w 100%. Każdy lek ma skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania. Nie jest inaczej w przypadku popularnego paracetamolu. Ryzyko jego przedawkowania i występowania działań niepożądanych nie jest wcale niższe niż w przypadku pozostałych leków przeciwbólowych.

Sięgając po tabletkę powlekaną, musującą, syrop czy kapsułkę zawierającą paracetamol powinniśmy wziąć pod uwagę trzy bardzo ważne aspekty:

1. Jeśli przyjmowaliśmy wcześniej leki przeciwbólowe, sprawdźmy koniecznie jaką substancję czynną zawierały. Nie zawsze możemy zweryfikować lek po nazwie handlowej. Ważne jest, by nie dublować tej samej substancji czynnej, gdyż możemy ją przedawkować.

Zdjęcie Stosujesz Apap? Nie jest zupełnie bezpieczny! Zwróć uwagę na trzy fakty! #2

2. Paracetamol wykazuje tzw. hepatotoksyczność, czyli działanie wywołujące uszkodzenia wątroby prowadzące nawet do ostrej niewydolności ze strony wątroby. Jeśli w przeszłości odczuwaliśmy dolegliwości ze strony tego narządu, to absolutnie nie powinniśmy sięgać po leki zawierające paracetamol. Osoby z niewydolnością wątroby mogą rozważyć zamianę Apapu na Ibuprofen.

3. Gdy spożywaliśmy alkohol lub jesteśmy na przysłowiowym kacu, musimy unikać paracetamolu. Nie jest to lek, który przyjąć można, jeśli głowa boli nas na drugi dzień po imprezie. Ryzyko uszkodzenia wątroby w tym czasie jest znacznie większe.

Jak widzimy, stosowanie paracetamolu również wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Znacznie je zmniejszymy, biorąc pod uwagę 3 powyższe fakty.

Patrycja

Polecane