4 najzdrowsze przyprawy świata, które warto włączyć do diety

Katarzyna

Zdrowie

Aug. 10, 2020, 6:10 a.m.

4 najzdrowsze przyprawy świata, które warto włączyć do diety

Zioła i przyprawy potrafią całkowicie odmienić smak dania. Nadają im bardziej wyrazisty zapach i wyciągają z innych produktów ich charakterystyczny smak. Dziś w sklepach możemy dostać przyprawy z całego świata, co pozwala nam na gotowanie zagranicznych dań.

Zdjęcie 4 najzdrowsze przyprawy świata, które warto włączyć do diety #1

Przyprawy mają jednak pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Niektóre z nich ułatwiają trawienie i chronią narządy przed chorobami. Inne obniżają poziom cukru we krwi lub działają przeciwzapalnie. Poniżej znajdziecie cztery przyprawy, które warto włączyć do swojej diety.

Kurkuma

Kurkuma to przyprawa, która od bardzo dawna miała zastosowanie w medycynie. Przypisywano jej takie właściwości jak łagodzenie objawów wrzodów czy bóli miesiączkowych. Była również stosowana na chorób układu oddechowego.

Kurkuma jest naturalnym przeciwutleniaczem, który ma działanie przeciwzapalne. Włączenie tej przyprawy do diety pozwoli usunąć wolne rodniki, przez które rozwijają się nowotwory. Dzięki niej nasz organizm pokarmowy również działa sprawniej. Kurkuma powoduje, że wzmocniona zostaje śluzówka żołądka, dzięki czemu mocniej zwalcza ona bakterie H. Pylori, które są odpowiedzialne między innymi za powstawanie wrzodów.

Bardzo dobrze wpływa na wątrobę i poprawia trawienie. Dieta bogata w kurkumę wzmacnia odporność, więc wirusy nie rozwijają się tak szybko. Kurkuma obniża poziom cukru we krwi, więc ryzyko wystąpienia cukrzycy maleje oraz zmniejsza wchłanianie złego cholesterolu, dzięki czemu nie rozwija się miażdżyca.

Zdjęcie 4 najzdrowsze przyprawy świata, które warto włączyć do diety #2

Szafran

Szafran to najdroższa przyprawa świata, ponieważ otrzymuje się ją ze słupków hodowanych krokusów, które zbiera się ręcznie, a po wysuszeniu trafiają one do sprzedaży. Szafran jest również bardzo zdrową przyprawą, ponieważ ma wiele zdrowotnych właściwości. Między innymi pomaga przy problemach z układem oddechowym i chorobami serca.

Zawiera on w sobie wiele przeciwutleniaczy i działa przeciwzapalnie. Szafran jest przyprawą, dzięki której w naszym organizmie wzrasta poziom szczęścia. Dzięki temu ryzyko zachorowania na depresję maleje, a nasz układ nerwowy lepiej pracuje. Szafran jest również naturalnym afrodyzjakiem, ponieważ jego spożywanie poprawia jakość nasienia u mężczyzn.

Zdjęcie 4 najzdrowsze przyprawy świata, które warto włączyć do diety #3

Czarnuszka

Czarnuszka to przyprawa, która wygląda jak małe kuleczki, więc na pierwszy rzut oka jest niepozorna. Kryje ona jednak w sobie wiele pozytywnych właściwości, więc może pomóc przy wielu dolegliwościach. Dzięki niej błony śluzowe żołądka się szybciej regenerują.

Czarnuszka zawiera również związki, które powodują, że do krwi nie jest wchłaniana zbyt duża ilość cukru, dzięki temu ryzyko wystąpienia cukrzycy spada. Według naukowców czarnuszka jest pomocna przy leczeniu astmy alergicznej oraz nadciśnienia tętniczego. Włączenia czarnuszki do diety poprawi wygląd naszej skóry i pozwoli zmniejszyć występowanie trądziku, a także łagodzi atopowe zapalenia skóry, grzybicę i łuszczycę.

Zdjęcie 4 najzdrowsze przyprawy świata, które warto włączyć do diety #4

Rozmaryn

Rozmaryn to przyprawa, która nie do wszystkie pasuje, dlatego rzadko jej używamy. Stosować ją powinny osoby chorujące na wrzody oraz cukrzycę. Zawarte w nim substancję regulują poziom cukru we krwi i zwiększają produkcję insuliny.

Rozmaryn ma też właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Dodanie go do diety złagodzi bóle reumatyczne i poprawi krążenie. Dzięki niemu nasza wątroba i układ pokarmowy będą pracowały o wiele sprawniej. Chroni też komórki trzustki przed uszkodzeniami. Jest również pomocny przy detoksykacji organizmu i bólach żołądka.

Zdjęcie 4 najzdrowsze przyprawy świata, które warto włączyć do diety #5