O której godzinie należy jeść, aby schudnąć? Poznaj odpowiednie pory!


                    O której godzinie należy jeść, aby schudnąć? Poznaj odpowiednie pory!
30Lip

Każdy z nas ma wyrobione swoje nawyki, które ciężko jest zmienić. Nie zawsze są one zdrowe lub godne pochwały. Nasz organizm również przyzwyczaja się do danego cyklu dobowego i według niego działa. W zdrowym odżywianiu ważne są nie tylko pełnowartościowe posiłki i ich składniki, ale również pory, w jakich je przyjmujemy.

Zdjęcie O której godzinie należy jeść, aby schudnąć? Poznaj odpowiednie pory! #1

Regularność jedzenia jest bardzo ważna, ponieważ wtedy organizm „rozpisuje” sobie plan dnia i wie, o jakiej porze może się zazwyczaj spodziewać posiłku, przez co rozkłada zgromadzoną energię na dany okres. Dlatego warto spożywać posiłki zgodnie z naszym rytmem biologicznym, aby organizm nie czuł się „zaskoczony”.

Chronodieta

Chronodieta opiera się na spożywaniu posiłków o wcześnie wyznaczonych i regularnych porach. Obfitość posiłków oraz ich skład powinien zostać odpowiednio dobrany do naszego organizmu, oraz pracy poszczególnych narządów. Odczucie głodu jest wywoływane przed dwa hormony – grelinę oraz melatoninę.

Grelina to hormon głodu, który wzrasta przed posiłkiem i spada po jego spożyciu, a podczas snu hamuje nasz apetyt. Melatonina natomiast odpowiada za uczucie ciężkości i senność po zjedzeniu np. zbyt dużego posiłku oraz powoduje, że przed sen nasz żołądek przestaje pracować. Brak regularności w przyjmowaniu posiłków może spowodować, że nasz układ pokarmowy się rozreguluje.

Zdjęcie O której godzinie należy jeść, aby schudnąć? Poznaj odpowiednie pory! #2


Śniadanie - 6:00-7:00

Jest to najlepszy czas na śniadanie, ponieważ nasze serce budzi się do życia, a ciśnienie krwi wzrasta. Co za tym idzie, układ trawienny również zaczyna podejmować pracę. Najbardziej „zapracowane” rano jest jelito grube, które wtedy zaczyna pozbywać się toksyn z naszego organizmu. Aby mu w tym pomóc warto rano na czczo wypić szklankę wody z cytryną.

Jeśli rano zjemy obfite śniadanie, to organizm od razu „przerobi” je na energię, która będzie nam potrzebna na cały poranek, a nie odłoży jej w formie tkanki tłuszczowej. Poranne słodycze zostaną wybaczone, ponieważ wtedy trzustka najsprawniej pracuje i odpowiednio poradzi sobie ze słodką przekąską.

Drugie śniadanie - 11:00-12:00

Drugie śniadanie to czas, kiedy energia pochodząca ze śniadania się kończy i należy ją uzupełnić. Najlepiej sprawdzą się w tym czasie posiłki z białka oraz węglowodanów skrobiowych. Niektórzy z nas sięgają wtedy po owoce i jest to dobry czas na ich spożycie, ponieważ badania pokazują, że najlepiej jest je jeść do godziny 14:00, zachowując przy tym dwugodzinny odstęp od następnego posiłku lub pół godzinny po nim.


Obiad - 14:00-16:00

Na obiad najlepiej jest przyrządzić sobie danie z białka, chudego mięsa, roślin strączkowych z kaszami, makaronami lub ziemniakami. Przy tym posiłku nie powinno również zabraknąć porcji warzyw takich jak np. brokuły, marchewka czy fasolka szparagowa.

Po godzinie 15:00 nasz organizm zaczyna pracować wolniej, trzustka zwalnia swoje obroty, a jelito gruba nie pozyskuje już tak wiele składników odżywczych z posiłków, jak wcześniej. W związku z tym nie należy zwlekać obiadem, aż naprawdę zgłodniejemy, tylko zjeść jego mniejszą porcję. Po obiedzie nie powinniśmy już dostarczać organizmowi kofeiny, cukru lub zbyt dużej ilości tłuszczu, ponieważ możemy mieć wtedy problem z zaśnięciem.

Zdjęcie O której godzinie należy jeść, aby schudnąć? Poznaj odpowiednie pory! #3

Kolacja - 18:00-20:00

Ostatni posiłek powinien zostać zjedzony od 2 do 3 godzin przed spaniem, w zależności od tego, jaki mamy metabolizm. Koło godziny 19:00 spada nasze ciśnienie krwi, a narządy nie pracują już na „wysokich obrotach”. Dlatego też kolacja powinna być lekkim posiłkiem, który nie obciąży naszego żołądka. Może się ona składać np. z porcji mięsa i nieskrobiowych warzyw tj. buraki, szpinak czy kiełki.

Około godziny 21:00 żołądek zatrzymuje proces trawienia, przez co posiłek po tej godzinie będzie zalegał nam żołądku i sprawi, że nasz sen nie będzie pełnowartościowy. Kolacja nie powinna się składać z produktów wysoko przetworzonych takich jak fast foody czy inne niezdrowe jedzenie. Takie wysoko kaloryczne dania sprawiają, że organizm o tej porze przerabia je na tłuszcz, a nie na energię.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja