Czy komary mogą przenosić koronawirusa?

Patrycja

Zdrowie

24.07.2020 20:43

Czy komary mogą przenosić koronawirusa?

Naukowcy sprawdzili, czy komary mogą przenosić koronawirusa. Najnowsze badania potwierdzają wcześniejsze stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia. Ich wyniki mogą Cię zaskoczyć! Dowiedz się, czy komary przenoszą Covid-19.

Zdjęcie Czy komary mogą przenosić koronawirusa? #1

Koronawirus a komary

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie naukowym "Scientific Reports", potwierdzają, że komary nie mogą przenosić koronawirusa SARS-CoV-2, z człowieka na człowieka. Wyniki są tożsame z wcześniejszymi wnioskami opublikowanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Zdjęcie Czy komary mogą przenosić koronawirusa? #2

Najnowsze badania nad koronawirusem

W eksperymencie, naukowcy infekowali koronawirusem trzy różne gatunki komarów (Aedes aegypti, Aedes albopictus i Culex quinquefasciatus), które przenoszą wirusy, wywołujące różne choroby zakaźne. Po zakażeniu 277 komarów, naukowcy po upływie doby, nie wykryli u nich koronawirusa. Według nich oznacza to brak zdolności wirusa do powielania się w ciele owadów i brak zdolności do zakażenia innych organizmów. Dodatkowo poziom wirusa w mililitrze krwi jest niewystarczający do tego, by komary mogły go przenosić na kolejne osoby.

Zdjęcie Czy komary mogą przenosić koronawirusa? #3

Komary nie przenoszą koronawirusa

Profesor Stephen Higgs dyrektor Biosecurity Research Institute potwierdza, że komary nie są w stanie przenosić koronawirusa. Wyniki przeprowadzonego badania wskazują, że koronawirus nie jest w stanie przetrwać w organizmie komarów. Nie może zostać przeniesiony za pomocą ich aparatu kłująco-ssącego na inny organizm. Nawet jeśli komar ukąsi osobę zakażoną koronawirusem, nie jest w stanie go przenieść na kolejną.

Zdjęcie Czy komary mogą przenosić koronawirusa? #4

Jakie choroby przenoszą komary?

Choć komary występujące w Polsce nie przenoszą groźnych chorób zakaźnych, to te żyjące w tropikalnym klimacie, wywołują wiele niebezpiecznych dla człowieka schorzeń. Wśród chorób zakaźnych przenoszonych przez komary, wyróżniamy malarię, gorączkę Denga, gorączkę Zika, żółtą febrę i japońskie zapalenie mózgu. Warto wspomnieć o przenoszonej z psów na ludzi, po uprzednim ukąszeniu przez komara, leiszmaniozie i dirofilariozie. Choroby te są bardzo niebezpieczne dla ludzi i co roku powodują wiele zgonów.

Zdjęcie Czy komary mogą przenosić koronawirusa? #5