Masz takie objawy wiosną? Sprawdź poziom tych 5 hormonów!

Patrycja

Kobiece dolegliwości

27.04.2022 13:37

Masz takie objawy wiosną? Sprawdź poziom tych 5 hormonów!

Wahania emocjonalne, gorsze samopoczucie, a nawet stany depresyjne mogą być sygnałem zaburzeń hormonalnych. Hormony to związki, które mają spory wpływ zarówno na stan naszego ciała, jak i ducha. Sprawdź jakie objawy wiążą się ze zwiększonym lub zmniejszonym wydzielaniem hormonów i jak pomóc organizmowi odzyskać równowagę, by poczuć się lepiej.

 

Zaburzenia hormonalne mogą powodować wiele uciążliwych objawów i dolegliwości, poprzez osłabianie lub pobudzanie przeróżnych funkcji naszego organizmu. Hormony wpływają dosłownie na wszystko – począwszy od płodności poprzez stan skóry, kości, przemianę materii, aż po nasz nastrój. Trzeba nam wiedzieć, że gospodarka hormonalna jest bardzo wrażliwa i zachwiać ją mogą najrozmaitsze bodźce. Wpływ na poziom hormonów może mieć dieta, ilość słońca, nasza aktywność i … PORA ROKU! Jak na poziom tych pięciu hormonów wpływa wiosna? Zobaczmy!

1. Serotonina

Serotonina potocznie nazywana hormonem szczęścia odpowiada za przekazywanie informacji między komórkami mózgowym, powstaje w wyniku rozkładu tryptofanu, czyli kwasu dostarczanego jedynie z pożywieniem. Serotonina ogólnie wpływa na nasze samopoczucie, jest odpowiedzialna za proces zasypiania, potrzeby seksualne czy apetyt. Jej właściwe stężenie wpływa na motorykę przewodu pokarmowego, proces krzepnięcia krwi.

Objawy niedoboru serotoniny

Niski poziom serotoniny może powodować zaburzenia niektórych procesów w organizmie, między innymi powoduje rozdrażnienie i zły humor. Zmęczenie, niespokojny sen, trudności z koncentracją i pamięcią, a także zwiększona wrażliwość na ból i wzmożony apetyt mogą świadczyć o niedoborze serotoniny.

Dlaczego wiosną?

Objawy niedoboru serotoniny odczuwamy końcem zimy i bardzo wczesną wiosną, kiedy wreszcie nasz organizm zaczyna manifestować długi niedobór słońca. Niska dawka promieni słonecznych przez dłuższy czas powoduje, że w naszym organizmie zaczyna brakować serotoniny.

Co zrobić?

Organizm produkuje serotoninę głównie w jelitach, a do tego potrzebuje tryptofanu, który możemy mu dostarczyć z pożywieniem, dlatego najważniejsza jest dieta. Najbogatsze źródła tryptofanu to jajka, łosoś, orzechy, tofu, ser, czekolada, ananasy, awokado, banany. Do jego przetworzenia niezbędne będą natomiast produkty bogate w witaminy B6 i B12, a więc mięso, szpinak, sałata i produkty pełnoziarniste. Ważna jest także aktywność fizyczna, zwłaszcza te na świeżym powietrzu przy świetle słonecznym.

Zdjęcie Masz takie objawy wiosną? Sprawdź poziom tych 5 hormonów! #1

2. Melatonina

Melatonina to tak zwany hormon ciemności. Odgrywa bardzo ważną rolę w regulacji rytmu okołodobowego. Niezależnie od tego, jaki tryb życia prowadzimy, produkowana jest w rytmie okołodobowym z wysokimi poziomami w ciemności i niskimi za dnia. Oznacza to, że podstawowym regulatorem jej wydzielania jest cykl światło-ciemność. Jej niski poziom może być przyczyną bezsenności.

Objawy nadmiaru melatoniny

Problemy z porannym obudzeniem się, ból głowy, apatyczność i senność mogą być objawami nadmiaru melatoniny. Wysoki poziom tego hormonu może mieć także wpływ na głęboki sen, koszmary, z których ciężko się wybudzić, wyraziste i dziwaczne sny.

Dlaczego wiosną?

Krótkie, zimowe i mało słoneczne dni przyczyniły się do zwiększonego wydzielania melatoniny. To dlatego wczesną wiosną, kiedy jej poziom jest dosyć wysoki, zaczynamy ze zdwojoną siłą odczuwać wyżej wymienione objawy.

Co zrobić?

Postarajmy się korzystać ze światła dziennego. Wstawajmy wcześniej, aby jak najdłużej cieszyć się wiosennymi promieniami słońca. Zażywajmy ruchu na świeżym powietrzu. Pomocne może okazać się przyjmowanie naturalnych preparatów pobudzających takich jak np. żeń-szeń.

Zdjęcie Masz takie objawy wiosną? Sprawdź poziom tych 5 hormonów! #2

3. Tarczyca

Tarczyca odpowiada za produkcje trzech hormonów: tyroksynę (T4), trijodotyroninę (T3) oraz kalcytoninę. Poprzez stałe uwalniania hormonów krwioobiegu , tarczyca reguluje wiele funkcji w naszym organizmie. Wpływa na m.in. regulacje metabolizmu, układ nerwowy, układ krążenia i układ rozrodczy, a także rozwój płodu.

Objawy rozregulowanej tarczycy

Nerwowość, kołatanie serca, uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, osłabienie mięśni to objawy nadczynności tarczycy. Jeśli tarczyca jest rozregulowana po zimie, szybko zauważymy, że wyżej wymienione objawy ustępują miejsca kolejnym. Pojawiają się symptomy niedoczynności, do których zaliczamy m.in. uczucie ciągłego chłodu, osłabienie, senność, zaparcia i nadmierne przesuszenie skóry.  

Dlaczego wiosną?

Objawy rozregulowanej tarczycy możemy zaobserwować zaraz po zakończeniu zimy. Dzieje się tak dlatego, że zimowe infekcje mogły przyczynić się do zapalenia tarczycy. Często mylone z przeziębieniem, objawiające się bólem szyi, gardła i chrypką może poważnie wpłynąć na poziom hormonów wytwarzanych przez tarczyce.

Co zrobić?

Po zbadaniu hormonów tarczycy należy podjąć odpowiednie leczenie. Zarówno przy niedoczynności tarczycy, jak i przy nadczynności możemy wprowadzić dietę, która będzie wspierała leczenie.

 

Zdjęcie Masz takie objawy wiosną? Sprawdź poziom tych 5 hormonów! #3

4. Insulina

Insulina to hormon wytwarzany przez trzustkę, odpowiadający za metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek. Zadaniem insuliny jest obniżenie poziomu cukru we krwi do prawidłowego poziomu.

Insulina działa słabiej

Częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, zmęczenie mogą być sygnałem, że nasze komórki nie są już tak wrażliwe na działanie insuliny.

Dlaczego wiosną?

Wszystko za sprawą zimowej diety, która zazwyczaj cięższa i bardziej bogata w słodycze niż wiosna czy latem. Taka dieta sprawia, że komórki w naszym organizmie uodparniają się na insulinę i poziom glukozy we krwi zaczyna wzrastać, zamiast zostać przetworzony na energie. Glukoza krąży wiec we krwi i niszczy tkanki, a nam zaczyna brakować siły, poważną konsekwencją takiego długotrwającego stanu jest cukrzyca.

Co zrobić?

Jak już możecie się domyślić, należy przede wszystkim mienić dietę. Zrezygnujmy z węglowodanów prostych na rzecz złożonych, jedzmy mniejsze posiłki, ale częściej, przeprośmy się z warzywami i ograniczmy słodycze. Pomogą nam ziołowe herbaty (z morwy, fasoli czy borówki), przyprawa, jaką jest cynamon i czosnek. Niezbędny jest także ruch, który zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.

 

Zdjęcie Masz takie objawy wiosną? Sprawdź poziom tych 5 hormonów! #4

5. Estrogeny

To grupa hormonów płciowych, nazywanych hormonami żeńskimi, które faktycznie najważniejszą rolę odgrywają w organizmie kobiety, jednak występują również u mężczyzn. Do estrogenów zalicza się 17β-estradiol, estron i estriol. Estrogeny u kobiet odpowiadają za rozwój żeńskich cech płciowych, rozwój piersi, regulują cykl miesiączkowy. Przyspieszają metabolizm, wspomagają rozwój mięśni macicy, zwiększają nawilżenie pochwy, chronią naczynia krwionośne, zwiększają stężenie „dobrego” cholesterolu LDL, zapobiegają osteoporozie. Estrogeny w męskim ciele odpowiadają za płodność, decydują o ruchu plemników, zapobiegają osteoporozie i zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Objawy niedoboru estrogenów

Jeśli wiosną doskwiera nam migrena, brak snu, rozregulowuje nam się cykl, zauważamy więcej włosów na ciele, a także więcej wyprysków na twarzy to znak, że może brakować nam estrogenów.

Dlaczego wiosną?

Wszystko za sprawą wiosennego odchudzania. Kiedy zza chmur przebija się słoneczko, każda z nas bierze się za odchudzanie. Gwałtowna utrata wagi przyczynia się natomiast do spadku poziomu estrogenów.

Co zrobić?

Odchudzać się z głową! Niezbędny do wytwarzania estrogenów jest cholesterol, wiec w naszym jadłospisie nie powinno zabraknąć m.in. jajek. Wsparciem będzie odpowiednia dieta bogata w fitoestrogeny, czyli roślinne związki, które działają podobnie do estrogen ów. Sięgajmy po siemię lniane, nasiona soi, tofu i płatki owsiane.

Zdjęcie Masz takie objawy wiosną? Sprawdź poziom tych 5 hormonów! #5

Ważne

Jeśli odczuwamy, któreś z wyżej wymienionych objawów powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do lekarza. Nie obejdzie się bez badania poziomu wybranych hormonów.