Czy zaszczepieni przeciwko COVID-19 mogą zarażać?

Czy zaszczepieni przeciwko COVID-19 mogą zarażać?

Wiele osób w naszym kraju jest już po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. Jednak przez cały czas pojawia się mnóstwo pytań z tym związanych. Jedynym z nich jest to, czy osoby zaszczepione na koronawirusa mogą zarażać innych? Czy mimo szczepienia istnieje ryzyko transmisji wirusa? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!

Zdjęcie Czy zaszczepieni przeciwko COVID-19 mogą zarażać? #1

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Akcja masowych szczepień przeciwko COVID-19 trwa w Polsce od grudnia. Do tej pory w naszym kraju zaszczepiono ponad 19 milionów osób, a pełną dawkę preparatu przyjęło 6,31 miliona z nich. Oznacza to, że 16,6% populacji jest już po pełnym szczepieniu. Przypomnijmy, że aby zyskać odporność populacyjną i wygasić epidemię, powinno się zaszczepić około 70% Polaków.

Ochrona przeciwko COVID-19

W naszym kraju dostępne są cztery rodzaje preparatów: Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson&Johnson.

Ochrona przed koronawirusem i ciężkim przebiegiem zakażenia pojawia się po około 14 dniach od podania obu dawek preparatu (lub jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson). W zależności od rodzaju preparatu, szczepionki mają różną skuteczność.

Według producentów poszczególnych szczepionek, skuteczność preparatu Pfizer wynosi 95%, Moderny oceniana jest na 94%, Astry Zeneki na 76%, a Johnson&Johnson na 67%.

Zdjęcie Czy zaszczepieni przeciwko COVID-19 mogą zarażać? #2

Szansa na pokonanie pandemii

We wszystkich przypadkach korzyści płynące ze stosowania szczepionek, przewyższają potencjalne ryzyko. Szczepienia to jedyna skuteczna metoda na pokonanie pandemii koronawirusa i powrót do normalności. Szczepionki chronią przed objawami COVID-19, ciężkim przebiegiem choroby, hospitalizacją, a nawet śmiercią.

Czy zaszczepieni przeciwko COVID-19 mogą zarażać inne osoby?

Na podstawie dotychczasowych badań dotyczących szczepionek, nie można jednoznacznie stwierdzić, że osoby zaszczepione nie mogą zarażać innych osób. Nie wiadomo, czy osoby zaszczepione mogą rozprzestrzeniać koronawirusa. 

Szczepionki znacząco zmniejszają prawdopodobieństwo dalszej transmisji wirusa. Oznacza to, że zakażenie się koronawirusem u osób zaszczepionych jest niezwykle rzadkie, ale wciąż możliwe.

Zdjęcie Czy zaszczepieni przeciwko COVID-19 mogą zarażać? #3

Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa

Z tego powodu osoby zaszczepione wciąż powinny stosować się do zasad sanitarnych. Zobowiązane są do przestrzegania reguł dystansu społecznego, noszenia maseczek ochronnych zasłaniających nos i usta w pomieszczeniach zamkniętych i środkach transportu. Powinny także często myć i dezynfekować ręce.

 

 

Patrycja

Polecane