Komary i kleszcze mogą przenosić koronawirusa? Inny owad jest znacznie bardziej niebezpieczny!

Agnieszka

Zdrowie

09.05.2020 16:51

Komary i kleszcze mogą przenosić koronawirusa? Inny owad jest znacznie bardziej niebezpieczny!

Owady, które mają kontakt z naszą krwią, są idealnym przekaźnikiem wielu chorób, w tym również tych wirusowych. Jak wiadomo, COVID-19 również jest chorobą przenoszoną przez wirus SARS-CoV 2. Czy w takim razie jesteśmy narażeni na zarażenie koronawirusem poprzez ugryzienie komara bądź kleszcza? Zobaczcie!

Zdjęcie Komary i kleszcze mogą przenosić koronawirusa? Inny owad jest znacznie bardziej niebezpieczny! #1

W tym roku wyjątkowo ciepła zima przyczyniła się do tego, że już teraz możemy zauważyć coraz większą aktywność komarów i kleszczy. Nie od dziś również wiadomo, że te owady są roznosicielami wszelakich chorób. W czasach pandemii koronawirusa nasuwa się jedno pytanie: czy w takim razie skoro te owady mogą przenosić różne wirusy, to mogą nas zarazić koronawirusem?

Na początku należy zaznaczyć, że koronawirus, który znajduje się w ciele osoby zarażonej poprzez kichnięcie bądź kaszlnięcie, ale także poprzez wydzieliną, a nawet łzę może opuścić nasz organizm, a w powietrzu potrafi przetrwać do nawet 3 godzin. SARS-CoV 2 może również przetrwać nawet 72h na różnego rodzaju powierzchniach, dlatego też tak ważne jest zachowanie higieny. Częste mycie rąk i ich dezynfekcja może znacznie ograniczyć zarażenie.

Komary i kleszcze mogą przenosić koronawirusa?

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy faktycznie komary i kleszcze mogą nas zarazić SARS-Cov 2. Jednak w tym kierunku nie zostały przeprowadzone jeszcze dokładnie badania. Jednak jeżeli wierzyć wiedzy ekspertów w tej dziedzinie, kleszcze i komary nie zarażają koronawirusem.

Zdjęcie Komary i kleszcze mogą przenosić koronawirusa? Inny owad jest znacznie bardziej niebezpieczny! #2

Ostatnio na ten temat wypowiedziało się WHO i ich stanowisko również jest jasne w tej sprawie. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia uspokoili wszystkich, tłumacząc, że jak do tej pory ani razu nie pojawiła się informacja na temat tego, że owady mogłyby przenosić koronawirusa.

Jeden z naukowców, a dokładniej Vadim Maryjski, który przeprowadził badania na Uniwersytecie Moskiewskim, również zgodził się ze słowami WHO. Jego zdaniem komary i kleszcze nie mogą roznosić SARS-Cov 2. Zwrócił również uwagę, że to muchy mogą być groźniejszymi nosicielami wirusów, bo na swoich łapkach mają wiele zarazków i bakterii, które mogą następnie przeradzać się w różnego rodzaju choroby poprzez kontakt z człowiekiem!