5 roślin, które odstraszają muchy i komary

Patrycja

Ogród

10.07.2020 14:03

5 roślin, które odstraszają muchy i komary

Nic tak nie przeszkadza w spacerach i spędzaniu letnich wieczorów z bliskimi, jak plaga owadów. Aktualnie komary i muchy są praktycznie wszędzie i skutecznie potrafią uprzykrzyć nam życie. Dowiedz się, jakie rośliny odstraszą te owady i które z nich warto mieć w ogrodzie i na balkonie.

Zdjęcie 5 roślin, które odstraszają muchy i komary #1

Rośliny, które skutecznie odstraszają komary i muchy:

Komarzyca

To piękna i popularna roślina ozdobna, hodowana na balkonach, tarasach i w ogrodach. Ma długie pędy, pokryte dwukolorowymi, biało- zielonymi listkami. Komarzyca wydziela zapach, podobny do olejku kamforowego, który skutecznie odstrasza komary i inne uciążliwe owady. Dla człowieka jest on prawie niewyczuwalny, dopiero po roztarciu listków poczujemy jego mocny, drapiący aromat.

Zdjęcie 5 roślin, które odstraszają muchy i komary #2

Lawenda

Skutecznie zniechęca owady, zwłaszcza mole, które mogą wyrządzić wiele szkód naszym ubraniom. Lawenda lubi nasłonecznione stanowiska, niewielką ilość wody i lekko zasadową glebę. Warto zasadzić ją w doniczkach i mieć na swoim balkonie.

Zdjęcie 5 roślin, które odstraszają muchy i komary #3

Mięta

Łatwa w uprawie, bardzo szybko się rozrasta. Mięta stanowi nie tylko ozdobę, ale ma też wiele właściwości zdrowotnych: pomaga na problemy z żołądkiem, bóle brzucha, głowy, uspokaja i odświeża oddech. Oprócz tego jej listki, wydzielające mocno pachnące olejki eteryczne, skutecznie odstraszą komary.

Zdjęcie 5 roślin, które odstraszają muchy i komary #4

Bazylia

Oprócz szerokiego zastosowania w kuchni, to pięknie pachnące zioło, odstraszy muchy i komary. Warto trzymać ją na parapecie, dzięki temu owady nie dostaną się do domu przez otwarte okno. Podlewaj ją regularnie, chroń przed wiatrem i postaw w odpowiednio nasłonecznionym stanowisku przy oknie lub na balkonie.

Zdjęcie 5 roślin, które odstraszają muchy i komary #5

Pelargonia pachnąca

Pelargonie to bardzo znane i piękne kwiaty doniczkowe. Łatwe w uprawie, nadadzą się dla początkujących ogrodników. Wspaniale się prezentują i ładnie pachną, wydzielając świeży, cytrynowy aromat. Dzięki temu zapachowi, pomogą pozbyć się uciążliwych much i komarów z naszego otoczenia.

Zdjęcie 5 roślin, które odstraszają muchy i komary #6