Co robią muchy w nocy?

Katarzyna

Dom

01.06.2022 11:21

Co robią muchy w nocy?

Muchy to owady, które wraz z nadejściem wiosny pojawiają się w naszych domach. Co jednak robią w nocy?

Ciepłe, wiosenne dni

Ciepłe dni sprawiają, że w naszych domach zaczynają się pojawiać muchy. Owady te na zimę zapadają w letarg i nie są aktywne, ponieważ do życia potrzebują promieni słonecznych, których w zimie jest oczywiście mniej. Wiosna jednak to czas, kiedy „powracają” do życia i zaczynają krążyć po domach w poszukiwaniu pożywienia.

Muchy domowe 

Muchy to owady, które zjadają, to, co my zostawimy, czyli okruszki czy resztki jedzenia zostawione na blacie. Lubią wygrzewać się na ciepłych szybach lub elewacjach. Ich pełna nazwa to mucha domowa, ponieważ od zawsze zamieszkuje tam, gdzie gromadzą się ludzie. Muchy tak jak i ludzie w nocy śpią i się regenerują. Nad ranem zdarza się jednak, że gdy pierwsze promienie słońca zajrzą przez okno, to muchy już zaczynają latać i przeszkadzać w spokojnym śnie.

Zdjęcie Co muchy robią w nocy? Odpowiadamy! #1

Długość życia muchy

Przeciętnie mucha żyje miesiąc, jednak im bliżej zimy ten czas ten się wydłuża, aby mucha mogła ją przezimować i odrodzić się na wiosnę. Muchy nie lubią zimna i nie są odporne na mróz, dlatego na zimę zapadają w letarg zimowy, który najczęściej spędzają w ciepłym i suchym miejscu. Mogą zagnieździć się w dziurach w elewacjach budynków, szop czy garażach.

Na całym świecie

Ciekawostką jest, że muchę domową można znaleźć na całym świecie, ponieważ liczne przepływy ludzi spowodowały, że muchy rozprzestrzeniły się na cały świat. Można je spotkać nawet w tropikach czy terenach zimowych. Muchy nie znajdziemy natomiast na Antarktydzie ani w miejscach, gdzie zimy trwają bardzo długo.

Przenoszą bakterie 

Muchy to owady, które nie są zbyt „czyste”, ponieważ przenoszą wiele bakterii, które mogą wywoływać różne choroby. Najlepiej po dotknięciu muchy od razu umyć ręce ciepłą wodą i mydłem. Dobrze jest również chronić pozostawione jedzenie, ponieważ bakterię z muchy mogą się na nie przenieść.

Zdjęcie Co muchy robią w nocy? Odpowiadamy! #2

Szybki refleks

Mucha ma również bardzo dobry refleks. To dzięki dużym i podzielonym oczom ma spore pole widzenia, co pozwala szybko reagować jej na zaistniałe niebezpieczeństwa. Owady te mają również swój wkład w kryminalistykę, ponieważ poznanie ich cyklu życiowego pozwoliło na schwytanie wielu przestępców.