Osy, pszczoły i szerszenie nie dają Ci spokoju? Sprawdź, jakie zapachy skutecznie je odstraszą!

Martyna P.
Zdrowie
17.08.2023 12:55
Osy, pszczoły i szerszenie nie dają Ci spokoju? Sprawdź, jakie zapachy skutecznie je odstraszą!

Lato to pora roku, kiedy relaks w ogrodzie lub piknik na świeżym powietrzu może zostać zakłócony przez nieproszonych gości – osy, szerszenie i pszczoły. Choć te owady pełnią ważną rolę w ekosystemie, mogą stać się uciążliwe w naszej przestrzeni. Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów, aby je odstraszyć. Poniżej przedstawiamy kilka bezpiecznych i ekologicznych metod.

Zapachy, których nie lubią osy, szerszenie i pszczoły

Cytryna

Owady te nie znoszą zapachu cytryny. Wykorzystując cytrynową skórkę lub olejek cytrynowy, można je skutecznie odstraszyć, tworząc przyjemny dla ludzi aromat.

Bazylia, mięta, tymianek i piołun

Zioła takie jak bazylii, mięta, tymianek i piołun mają intensywne zapachy, których osy, szerszenie i pszczoły unikają. Można posadzić je w ogrodzie lub użyć olejków z tych roślin, aby zabezpieczyć taras czy balkon.

Eukaliptus i czosnek

Inne silne zapachy, takie jak eukaliptus i czosnek, są również skuteczne. Olejek eukaliptusowy może być rozprowadzany w miejscach, gdzie owady często się pojawiają, podczas gdy roztłuczone ząbki czosnku można położyć na obrzeżach.

Ziarna kawy

Skutecznym sposobem odstraszania os jest także użycie ziaren kawy. Wystarczy nasypanie kilku ziaren do naczynia i postawienie go na parapecie, balkonie lub w ogródku. Z pewnością osy nie będą chciały się do niego zbliżyć.

Olej goździkowy i ocet

Olej goździkowy jest kolejnym skutecznym środkiem, który można użyć w postaci sprayu. Ocet, zwłaszcza jabłkowy, może być również rozpryskany w miejscach, gdzie owady się gromadzą, tworząc barierę zapachową.

Zdjęcie Osy, pszczoły i szerszenie nie dają Ci spokoju? Sprawdź, jak możesz je odstraszyć! #1

Inne sposoby na odstraszanie owadów 

Kolory i oświetlenie

Owady te są mniej skłonne do zbliżania się do miejsc o jasnych kolorach i silnym oświetleniu. Można je odstraszyć, ubierając jasne ubrania i utrzymując dobrze oświetloną przestrzeń na zewnątrz.

Woda i mydło

Mieszanka wody z płynem do mycia naczyń może działać jako odstraszacz. Wystarczy umieścić ją w spryskiwaczu i rozpylać w miejscach, gdzie owady się gromadzą.

Dym

Osoby, które grillują na zewnątrz, mogą zauważyć, że dym działa jako naturalny odstraszacz. Dym z drewna lub specjalnych wkładów odstraszających można również użyć, aby utworzyć barierę dla owadów.

Zachowanie i jedzenie

Unikanie gwałtownych ruchów i mocnych zapachów perfum może pomóc w odstraszeniu owadów. Ponadto, przechowywanie jedzenia w zamkniętych pojemnikach i unikanie spożywania słodkich napojów na zewnątrz może zminimalizować ich zainteresowanie.

Słoneczniki

Niektóre rośliny, takie jak słoneczniki, przyciągają osy i pszczoły, więc można je posadzić z dala od miejsc, gdzie gromadzą się ludzie, aby odciągnąć owady od tych obszarów.

Odstraszanie os, szerszeni i pszczół nie musi oznaczać użycia szkodliwych chemikaliów. Wykorzystując naturalne substancje takie jak cytryna, bazylii, mięta, tymianek, piołun, eukaliptus, czosnek, ziarna kawy, olej goździkowy i ocet, możemy stworzyć spokojne i wolne od owadów otoczenie.

Pamiętajmy, że te metody są przeznaczone do odstraszania, a nie zabijania owadów, które są ważnym elementem ekosystemu. Używając tych naturalnych środków, dbamy nie tylko o własny komfort, ale także o harmonię z naturą.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną