Jakie zapachy odstraszają komary? Najskuteczniejsza broń

Agnieszka

Zdrowie

22.08.2018 14:17

Jakie zapachy odstraszają komary? Najskuteczniejsza broń

Niektóre zapachy potrafią skutecznie odstraszyć męczące nas wieczorami komary. Nie trzeba stosować chemicznych środków, aby pozbyć się tych uprzykrzających życie owadów. Naturalne zapachy są jednymi z najskuteczniejszych ekologicznych sposobów na poradzenie sobie z problemem komarów. Warto więc z nich skorzystać.

Jakie zapachy odstraszają komary?

Wanilia

Jej zapach kochają ludzie, jednak komary wręcz nie znoszą słodkiego zapachu wanilii. Warto więc dodać kilka kropel olejku waniliowego do balsamu lub kremu i posmarować całe ciało. Możesz również przygotować naturalny spray na komary mieszając olejek waniliowy z wodą i spryskując mieszanką ubrania i ciało.

Czarny bez

Innym lubianych przez nas zapachem, który odstrasza komary jest czarny bez. Jeśli masz taką możliwość – umieść gałązki świeżego bzu w pomieszczeniu i blisko okna. Jeśli nie, skorzystaj z olejku zapachowego z czarnego bzu, wymieszaj go z wodą i spryskaj ubrania.

Zdjęcie Jakie zapachy odstraszają komary? Najskuteczniejsza broń #1

Jałowiec

Ten sposób świetnie sprawdza się podczas ogniska. Wystarczy wrzucić do ognia gałązkę jałowca. Kiedy będzie się spalał, zaczną ulatniać się olejki eteryczne, które skutecznie odstraszą komary.

Olej cedrowy

Olej cedrowy doskonale odstrasza komary, ale również wszelkie inne owady. Możesz spryskać nim pościel, ubrania i ciało.

Olejek cynamonowy z liści

Ten produkt również sprawdza się jako naturalna broń na komary, jednak lepiej nie stosować go na gołą skórę. Olejkiem natomiast warto spryskać ubrania zanim je włożymy. Konieczne jest jednak jego rozcieńczenie (kilka kropel na 1 szklankę wody).

Olejek z eukaliptusa

Olejek z eukaliptusa również musimy rozcieńczyć. Możemy go jednak stosować na skórę. Jego zapach zazwyczaj każdemu przypada do gustu, poza komarami oczywiście.

Zdjęcie Jakie zapachy odstraszają komary? Najskuteczniejsza broń #2

Oliwa z oliwek i ocet

Ta mieszanka jest niezwykle skuteczna, jednak jej zapach może nie przypaść ci do gusty. Wymieszaj oliwę z oliwek i ocet w proporcji 1:1 i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Ze względu na nieprzyjemny zapach nie stosuj jej na swoje ciało ani na ubrania, ale rozpyl w miejscu, z którego chcesz pozbyć się komarów.

Jakie inne olejki mają właściwości odstraszające komary?

 • olejek rozmarynowy
 • olejek cedrowy
 • olejek mięty pieprzowej
 • olejek geranium
 • olejek lawendowy
 • olejek bazyliowy
 • olejek kopru włoskiego
 • olejek tymiankowy
 • cytrynowy i pomarańczowy

Najłatwiejszym sposobem zastosowania powyższych olejków w celu odstraszenia komarów jest rozcieńczenie ich w wodzie i spryskanie ubrań. Wystarczy rozpuścić kilka-kilkanaście kropel wybranego olejku w szklance wody.