Sprawdź, czy w Twoim ogrodzie są kleszcze. Łatwy sposób

Katarzyna

Zdrowie

28.05.2020 21:19

Sprawdź, czy w Twoim ogrodzie są kleszcze. Łatwy sposób

Kleszcze to małe zwierzątka, których raczej nikt nie lubi. Przenoszą one choroby, z których ciężko się wyleczyć, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Wiosna w pełni, więc większość czasu spędzamy na świeżym powietrzu, w parkach czy na spacerach, gdzie łatwo można je złapać. Niestety stworzeń tych przybywa coraz więcej, co nie jest pocieszającą informacją.

Zdjęcie Sprawdź, czy w Twoim ogrodzie są kleszcze. Łatwy sposób #1

Ich liczba wzrasta

Jak się okazuje, kleszczy jest coraz więcej nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem zmian klimatu, zimy nie są już takie mroźne i srogie. Zmniejsza się również liczba ich naturalnych wrogów, takich jak mrówki czy chrząszcze, a wzrasta zwierząt, które je przenoszą, czyli szczurów. Te i inne czynniki powodują, że liczba kleszczy z roku na rok wzrasta.

Aktywność kleszczy

W różnych książkach i czasopismach można znaleźć informację, że kleszcze są aktywne od kwietnia do listopada. Jednak to tylko teoria, ponieważ poprzez ocieplanie się klimatu, zwierzęta te są aktywne przez cały rok. Badacze i lekarze zgodnie twierdzą, że zwierzęta te można spotkać nawet w miesiącach jesienno-zimowych, gdzie teoretycznie powinno ich nie być. Kleszcze są zmiennocieplne, a więc lubią przebywać na słońcu i się wygrzewać lub spędzać czas w zacienionym miejscu


Jak polują kleszcze?

Kleszcze nie są zbyt kreatywne, jeśli chodzi o polowanie. Wyznają one zasadę, że ofiara sama do nich przyjdzie, ponieważ mogą nawet rok siedzieć w trawie i czekać na nią. Larwy kleszcza można spotkać w źdźbłach traw, nimfy kleszcza natomiast w zaroślach, a dorosłe kleszcze kryją się zazwyczaj pod liśćmi drzew. Zwierzęta te mają bardzo dobry zmysł powonienia i gdy „wyczują” ofiarę, spadają na nią lub łapią się czegoś, co pozwoli im się na nią dostać np. ubrania czy skóry. Gdy już znajdą się na ofierze, wtedy szukają miejsca, gdzie skóra jest cienka, dobrze ukrwiona oraz wilgotna, np. pod kolanami, w okolicach pachwin, na karku lub pod pachami. Ślina tych zwierząt zawiera substancje znieczulające, które powodują, że ofiara nie czuje ukąszenia, jej krew się rozrzedza i dzięki temu mogą bardzo długo na niej żerować.

Zdjęcie Sprawdź, czy w Twoim ogrodzie są kleszcze. Łatwy sposób #2
Kleszcze w ogrodzie

Sposób, który pozwoli sprawdzić, czy w naszym ogródku są kleszcze, jest bardzo prosty. Wystarczy wziąć stare prześcieradło i przymocować go do kija. Taką „flagą” należy przeciągnąć po trawniku, krzewach czy rabatach, czyli wszędzie tam, gdzie jest wilgotno i cień. Kleszcze zazwyczaj znajdują się w trawie na wysokości około 20-70 cm nad ziemią, więc gdy przeciągniemy po niej tkaniną, wtedy się jej złapią. Taki test najlepiej zrobić, gdy nie jest ani za gorąco, ani za zimno oraz gdy wcześniej nie padał deszcz. Najlepsza temperatura dla kleszczy to około 15-20 stopni Celsjusza