USA: Tajemnicza choroba dzieci związana z koronawirusem

Patrycja

Zdrowie

20.05.2020 16:45

USA: Tajemnicza choroba dzieci związana z koronawirusem

Coraz więcej dzieci cierpi na tajemnicze schorzenie, którego objawy przypominają chorobę Kawasakiego. Najnowsze badania potwierdziły, że ma związek z epidemią koronawirusa. Poniżej przeczytasz, jakie są jej objawy i co zrobić, gdy je zauważysz u swojego dziecka.

Zdjęcie USA: Tajemnicza choroba dzieci związana z koronawirusem #1

Tajemnicza choroba dzieci

Coraz więcej dzieci w USA i Europie zaczęło zapadać na tajemniczą chorobę. Pojawiła się ona w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie coraz więcej maluchów, zaczęło zapadać na nieznane dotąd schorzenie. W stanie Nowy Jork jest już 120 przypadków tej choroby, a w Wielkiej Brytanii zachorowało ponad 100 dzieci. Najnowsze badania potwierdziły, że ma ona związek z COVID-19.

Związek choroby dzieci z koronawirusem

Choroba, nazwana jest wieloukładowym zespołem zapalnym u dzieci (MIS-C) i porównywana jest do rzadkiej choroby Kawasakiego. Objawia się: apatią, ospałością, brakiem apetytu, bólami brzucha, biegunką, wymiotami, gorączką, wysypką, opuchniętymi dłoniami i stopami oraz powiększonymi węzłami chłonnymi, po jednej stronie szyi. W ciężkich przypadkach może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i zatrzymania akcji serca.

Zdjęcie USA: Tajemnicza choroba dzieci związana z koronawirusem #2

Naukowcy potwierdzają

Po zarażeniu koronawirusem, układ odpornościowy dzieci nadmiernie na niego reaguje, stąd nowe objawy chorobowe. Prezes Stowarzyszenia Pediatrycznego, Profesor Russell Viner, w wywiadzie dla BBC, wyjaśnił skąd się biorą objawy nowej, tajemniczej choroby u dzieci. W przypadku zauważenia tych symptomów u dziecka, niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham przeprowadzili badania, z których wynika, że choroba jest powiązana z koronawirusem, jednak może rozwinąć się u dziecka, już po jego wyzdrowieniu z COVID-19. Wobec tego diagnozowanie dzieci, przy użyciu testów na koronawirusa, może nie być wystarczające w tej sytuacji.

Zdjęcie USA: Tajemnicza choroba dzieci związana z koronawirusem #3

Dodatkowo tylko niewielki odsetek dzieci zarażonych koronawirusem, przejawia objawy stanu zapalnego. Pojawiają się one w 1 na 1000 przypadków. Dlatego tak ważna jest obserwacja dziecka, w celu szybkiego zauważenia objawów i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.