Testosteron a koronawirus. Zaskakujące wnioski naukowców!

Testosteron a koronawirus. Zaskakujące wnioski naukowców!

Naukowcy wykryli nową zależność w związku z koronawirusem. Niemieccy badacze wykazali związek pomiędzy poziomem testosteronu u mężczyzn, a ich zachorowalnością na COVID-19. Niski poziom tego hormonu może prowadzić do ciężkiego przebiegu choroby.

Zdjęcie Testosteron a koronawirus. Zaskakujące wnioski naukowców! #1

Badania niemieckich naukowców

Naukowcy z Uniwersytetu w Hamburgu, przeprowadzili badanie na grupie 45 mężczyzn, zarażonych COVID-19, pod względem poziomu testosteronu w ich ciele. Wśród pacjentów leczonych z powodu koronawirusa, na oddziale intensywnej terapii, zauważono niski poziom tego hormonu.

Testosteron wpływa na koronawirusa

Aż 68% przebadanych pacjentów miało niski poziom testosteronu. Profesor Gülsah Gabriel z Hamburga wyjaśniła, że niski poziom testosteronu u mężczyzn może wpływać na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem. Zauważono zależność pomiędzy poziomem testosteronu, a stanem pacjenta i jego reakcją na leczenie. Osoby z niższym poziomem tego hormonu, gorzej przechodziły zakażenie, a objawy choroby były gwałtowniejsze.

Zdjęcie Testosteron a koronawirus. Zaskakujące wnioski naukowców! #2

Męski hormon reguluje reakcje organizmu

Testosteron, męski hormon płciowy, wpływa na reakcje obronne organizmu. Zapobiega zbyt gwałtownej reakcji na zakażenie koronawirusem, tzw. burzy cytokinowej.

Testosteron zapobiega burzy cytokinowej

Burza cytokinowa to gwałtowna, niekontrolowana reakcja zapalna na zakażenie wirusowe, która wymyka się spod kontroli organizmu. Jej następstwem może być ostra niewydolność oddechowa, uszkodzenie płuc i wielu narządów, wstrząs, sepsa a nawet zgon. Naukowcy wyjaśniają, że to właśnie burza cytokinowa jest istotną przyczyną śmierci większości pacjentów, zarażonych koronawirusem.

Zdjęcie Testosteron a koronawirus. Zaskakujące wnioski naukowców! #3

Ciekawe wnioski badaczy

Dla chorych najbardziej niebezpieczne są komplikacje, związane ze zbyt agresywną reakcją ich organizmów na COVID-19. Prawidłowy, odpowiednio wysoki poziom testosteronu, hamuje nadmierną reakcję na koronawirusa. Zatem mężczyźni z jego obniżonym poziomem, mogą ciężej przechodzić zakażenie i dłużej wracać do zdrowia, po ustąpieniu objawów. Ciekawa zależność wykryta przez niemieckich naukowców, może pomóc w lepszym zrozumieniu przyczyn i przebiegu koronawirusa.

Patrycja

Polecane