Maseczki mogą powodować problemy skórne. Jak ich uniknąć?

Maseczki mogą powodować problemy skórne. Jak ich uniknąć?
21Maj

Od 16 kwietnia mamy obowiązek noszenia maseczek w związku z panującą pandemią koronawirusa. Obostrzenie to zostało wprowadzone, aby ograniczyć ilość nowych zachorowań na COVID-19. Niestety takie maseczki są niewygodne i nie jesteśmy do nich przyzwyczajeni. Powodują problemy z oddychaniem oraz nie zawsze stabilnie utrzymają się na twarzy.

Zdjęcie Maseczki mogą powodować problemy skórne. Jak ich uniknąć? #1

Negatywne skutki noszenia maseczek

Maseczki ochronne jednak, pomimo że może i chronią nas przed zachorowaniem, to niestety powodują, że skóra twarzy staje się wysuszona, a przez to łatwiej się łuszczy. Skóra nie może w tej maseczce normalnie oddychać, dlatego mogą wystąpić problemy skórne, otarcia lub miejscowe wysuszenia.

Brak odpowiedniej wentylacji może doprowadzić nawet do wyprysków i zmian trądzikowych. Warto więc zastosować odpowiednie kosmetyki, aby po tym, jak maseczki przestaną być obowiązkowe, nasza skóra wyglądała zdrowo i świeżo.


Jak maseczki wpływają na skórę?

Jak mówią dermatolodzy, nakaz noszenia maseczek nie służy naszej skórze. Izolacja oraz zmniejszona aktywność fizyczna powoduje, że nasza cera nie wygląda zdrowo i mogą się na niej pojawić zmiany skórne. Noszenie maseczki przez większość dnia np. w pracy może powodować, że pod maseczką wilgotność, jak i temperatura jest wyższa, co nie sprzyja skórze. Są to jednak bardzo dobre warunku do rozwoju dla bakterii i drożdżaków, które mogą doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry czy trądziku.

Jeśli ktoś miał problemy z cerą przed wejściem w życie nakazu noszenia maseczek możliwe, że problemy te się nasilą. U osób noszących maseczki medyczne, podrażnienia, alergie i otarcia mogą wystąpić częściej. Noszenie tych środków ochrony osobistej może doprowadzić też do częstszego pękania warg.

Skóra w czasie epidemii

Najważniejszym elementem pielęgnacji skóry podczas pandemii jest jej oczyszczanie i nawilżanie. Najlepiej, w miarę możliwości po ściągnięciu maseczki przemyć twarz żelem lub tonikiem. Po takim zabiegu powinno się nałożyć od razu krem nawilżający odpowiedni do danego typu cery.

Dermatolodzy zalecają, aby na ten czas zrezygnować z mocnego makijażu, przede wszystkim z ciężkich pudrów i podkładów, które zatykają pory. Kilka razy w tygodniu warto zaserwować skórze twarzy maseczkę regeneracyjną oraz peeling, aby ją dogłębnie oczyścić. Kosmetyki na czas pandemii powinny zawierać aloes, witaminę A i E oraz cynk. Aby skóra się nie wysuszała, warto nawadniać organizm, pijąc przynajmniej 1,5l płynów dziennie.

Zdjęcie Maseczki mogą powodować problemy skórne. Jak ich uniknąć? #2

Maseczki ochronne

Wybór maseczki ochronnej, którą będziemy nosić na co dzień, jest bardzo ważna. Przede wszystkim taka maseczka nie może ograniczać nam swobodnego oddychania i powinna być wygodna. Nie może zbyt mocno przylegać do twarzy ani tym bardziej zostawiać na niej śladów.

Najlepszym wyborem są maseczki wykonane z lnu lub bawełny, które bardzo dobrze przepuszczają powietrze i nie parują. Można ich również używać wielokrotnie, ponieważ aby zabić ewentualne cząsteczki patogenu powinno się je wyprać lub wygotować i wyprasować po każdym użyciu. Pomimo obróbki termicznej warto jednak je wymieniać i mieć kilka na zapas.
następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja