Tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci. Co jest przyczyną choroby?

Patrycja

Zdrowie

29.04.2022 8:42

Tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci. Co jest przyczyną choroby?

W ostatnich tygodniach w Europie odnotowuje się coraz więcej przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Jak na razie nie wiadomo co jest przyczyną tej choroby i dlaczego tak szybko się rozprzestrzenia.

Coraz więcej przypadków choroby o nieznanym pochodzeniu

Wielka Brytania po raz pierwszy poinformowała o nagromadzeniu ciężkich przypadków zapalenia wątroby u dzieci już trzy tygodnie temu. Aktualnie informują o tym także inne kraje. Problemy z wątrobą u dzieci zauważono m.in. w Irlandii, Danii, Norwegii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Belgii, Holandii, Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Nie ma na razie informacji o pojawieniu się choroby w Polsce.

Zdjęcie Tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci. Co jest przyczyną choroby? #1

Ostre zapalenie wątroby atakuje dzieci

Wirus zaczął atakować dzieci poniżej 10. roku życia. Jak na razie nie wiadomo, co stoi za rozwojem choroby i dlaczego tak szybko się rozprzestrzenia.

Na świecie zgłoszono już 170 przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że w 17 przypadkach postęp choroby był tak szybki, że konieczny był przeszczep wątroby. Do tej pory jedno dziecko zmarło.

Co jest przyczyną choroby?

Podejrzewano, że przyczyną choroby jest czynnik zakaźny lub narażenie na substancję zakaźną. Może wynikać również z obecności w organizmie sporej części dzieci (77%) adenowirusa. Jest on patogenem, który odpowiada za wiele infekcji wirusowych, atakuje układ oddechowy, przewód pokarmowy, a także oczy. Powoduje m.in. nieżyt nosa, zapalenie gardła, choroby jelit, zapalenie pęcherza moczowego, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Eksperci wykluczyli, żeby chorobę wywoływał jeden ze znanych wirusów, które powodują zapalenie wątroby, takie jak WZW typu A, B, C, D lub E. WHO wciąż szuka przyczyn i informuje, że "trwa dochodzenia w sprawie czynnika sprawczego".

Zdjęcie Tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci. Co jest przyczyną choroby? #2

Ostre zapalenie wątroby u dzieci- objawy:

Choroba objawia się podwyższonym poziomem enzymów wątrobowych (AST i ALT), świadczących o uszkodzeniu wątroby.

Eksperci są zaniepokojeni i apelują do rodziców i pediatrów o wzmożoną czujność. Poinformowali, jakie objawy powinny zaalarmować, że w wątrobie dziecka toczy się stan zapalny.

Należą do nich: gorączka, zmęczenie, utrata apetytu, wymioty, bóle brzucha i biegunki. Alarmujące powinny być zażółcenie skóry i oczu, świąd skóry, bóle mięśni i stawów, ciemny kolor moczu oraz stolec o bladym, szarawym odcieniu.

Niestety dopóki przyczyna choroby nie zostanie zidentyfikowana, jej leczenie będzie bardzo trudne. Jeżeli zauważymy u dziecka takie objawy, należy umówić konsultację z pediatrą lub lekarzem pierwszego kontaktu.