Jak długo wraca się do zdrowia po koronawirusie?

Jak długo wraca się do zdrowia po koronawirusie?

Na świecie zarażonych COVID-19 jest 3,77 mln, a w Polsce prawie 15 tysięcy osób. W 80 % przypadków, zakażenie przebiega w łagodnej formie, a chorzy zdrowieją bez potrzeby specjalistycznego leczenia. Do tej pory na całym świecie wyzdrowiało już ponad milion osób.

Ile trwa powrót do zdrowia po koronawirusie? Co wpływa na ten proces?

Zdjęcie Jak długo wraca się do zdrowia po koronawirusie? #1

Przebieg koronawirusa

Najczęstsze objawy koronawirusa to wysoka gorączka, suchy kaszel i ogólne zmęczenie organizmu. Choroba ta w przebiegu podobna jest do grypy, większość osób (80%) przechodzi zakażenie łagodnie i nie wymaga hospitalizacji. Natomiast u osób starszych i przewlekle chorych, koronawirus może mieć ciężki przebieg i prowadzić do poważnej choroby, a nawet do śmierci.

Koronawirus a powrót do zdrowia

Do tej pory na świecie wyleczono już 1,2 miliona osób zarażonych koronawirusem. Czas powrotu do zdrowia może się różnić u poszczególnych przypadków.

Zdjęcie Jak długo wraca się do zdrowia po koronawirusie? #2

Zdrowienie przy łagodnym przebiegu

Zwykle proces zdrowienia u chorych z łagodniejszym przebiegiem koronawirusa, trwa około dwóch tygodni. Według WHO, gorączka ustępuje po tygodniu, a kaszel po kilku. Symptomy te można wyleczyć w warunkach domowych, przyjmując odpowiednie ilości płynów i lekarstw (ibuprofen lub paracetamol).

Zdrowienie w ciężkich przypadkach

Przy cięższym przebiegu koronawirusa, gdy pojawiają się duszności i problemy z oddychaniem, wyleczenie tych zaburzeń i uszkodzeń płuc, może potrwać znacznie dłużej, nawet do 8 tygodni.

Zdjęcie Jak długo wraca się do zdrowia po koronawirusie? #3

Długi powrót do pełni zdrowia

1 na 20 osób zarażonych COVID-19, wymaga podłączenia do respiratora i intensywnej opieki medycznej. Eksperci uważają, że powrót do pełni zdrowia u nich, może wynieść nawet 12-18 miesięcy! Wpływa na niego wiele czynników, takich jak wiek, płeć, ogólny stan zdrowia, czy choroby współistniejące. Po przebyciu choroby, pacjenci wciąż mogą odczuwać zmęczenie organizmu, uciążliwy kaszel, nieregularny i spłycony oddech, nawet podczas lekkiego wysiłku. Zdarza się, że potrzebują wielu miesięcy, aby dojść do siebie.

Długoterminowe skutki choroby

Im dłużej trwa leczenie, tym dłuższy będzie proces zdrowienia. Choć możemy oszacować czas powrotu do zdrowia po przebyciu koronawirusa, długoterminowe skutki choroby wciąż są nieznane i napawają niepokojem.

Zdjęcie Jak długo wraca się do zdrowia po koronawirusie? #4

Patrycja

Polecane