Dobra informacja dla majowych mam- powrót porodów rodzinnych

Patrycja
Zdrowie
08.05.2020 12:14
Dobra informacja dla majowych mam- powrót porodów rodzinnych

Ze względu na pandemię koronawirusa, w ostatnim czasie porody rodzinne nie mogły się odbywać w polskich szpitalach. W wyniku licznych apeli przyszłych rodziców, fundacji i po konsultacjach z Polskim Towarzystwem Ginekologów i Położników, część placówek podjęła decyzję o wznowieniu porodów rodzinnych. Dowiedz się na jakich zasadach, będą się teraz odbywać.

Zdjęcie Dobra informacja dla majowych mam- powrót porodów rodzinnych #1

Wiele przyszłych mam odetchnęło z ulgą!

Część szpitali podjęła decyzję o powrocie do porodów rodzinnych. Taki poród, polega na tym, że kobiecie towarzyszy ktoś bliski, jak partner, siostra, mama czy przyjaciółka. Osoba, do której rodząca, czuje pełne zaufanie i z która jest związana. Jej obecność jest ogromną ulgą oraz emocjonalnym i fizycznym wsparciem dla przyszłej mamy.

Porody rodzinne zawieszone przez koronawirusa

Wiele placówek zawiesiło możliwość przeprowadzania porodów rodzinnych, ze względu na trwającą pandemię. Obecnie zostały one wznowione, ale są obwarowane licznymi środkami bezpieczeństwa.

Zdjęcie Dobra informacja dla majowych mam- powrót porodów rodzinnych #2

Na jakich zasadach będą się odbywać?

Porody rodzinne mają odbywać się prawie w taki sam sposób, jak przed epidemią. Jedyna różnica będzie polegać na tym, że osoba towarzysząca rodzącej kobiecie, podpisze dodatkowe oświadczenie o zagrożeniu zarażeniem. Poza tym, osoba taka może towarzyszyć rodzącej, jedynie gdy poród obywa się w pojedynczej sali. Oprócz tego, będzie mogła spędzić z dzieckiem maksymalnie 2 godziny, bez późniejszej możliwości odwiedzin niemowlęcia.

Odwiedziny niemożliwe

Niestety późniejsze odwiedziny noworodków, wciąż nie będą możliwe. Rodzice ponownie będą mogli zobaczyć się dopiero, po wyjściu mamy z dzieckiem ze szpitala.

Zdjęcie Dobra informacja dla majowych mam- powrót porodów rodzinnych #3

Brak przeciwwskazań dla rodzinnych porodów

Według położnych i ginekologów, obecność osoby towarzyszącej podczas porodu, nie stanowi zagrożenia, nawet w obecnej sytuacji. Jeśli osoba ta będzie stosować się do wytycznych personelu medycznego i pozytywnie przedzie ankietę epidemiologiczną, nie ma przeciwwskazań, by była towarzyszem podczas chwili narodzin.
Zdjęcie Dobra informacja dla majowych mam- powrót porodów rodzinnych #4

Pozytywny wpływ na psychikę rodzącej

Wiele badań wskazuje, że obecność bliskiej osoby podczas porodu, ma pozytywny wpływ na jego przebieg. Kobieta rodząc, czuje mniejszy poziom lęku i stresu, lepiej radzi sobie ze skurczami, a sam poród trwa krócej.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną