Dezynfekcja roweru miejskiego – na co zwrócić uwagę?

Dezynfekcja roweru miejskiego – na co zwrócić uwagę?

Koronawirus sprawił, że częściej myjemy ręce oraz bardziej dbamy o higienę osobistą. Dezynfekowane są równe przedmioty, które mają styczność z większą ilością osób. Dezynfekcja wózków sklepowych czy koszyków to zadanie pracowników sklepu i ochrony. O dezynfekcję rowerów miejskich musimy jednak zadbać sami. Od początku maja bieżącego roku pojazdy te mogą już funkcjonować w każdym mieście. Dlatego warto poznać zasady, które pomogą uczynić przejażdżkę bezpieczniejszą i wolną od koronawirusa.

Zdjęcie Dezynfekcja roweru miejskiego – na co zwrócić uwagę? #1

Środki bezpieczeństwa

Na samym początku trwania pandemii rząd apelował, że najważniejsze jest ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród społeczeństwa. Dzięki temu przyrost osób zakażonych będzie mniejszy, a świat zyska więcej czasu na wynalezienie szczepionki na ten patogen. Koronawirus najłatwiej rozprzestrzenia się tam, gdzie jest duża ilość ludzi na małej przestrzeni oraz przez przedmioty, z którymi styczność ma wiele osób, ponieważ dość długo potrafi on na nich przetrwać.

Dlatego tak szybko zakazano masowych imprez czy zgromadzeń, a w autobusach czy pociągach może przebywać mniej podróżnych. Rowery miejskie, które cieszą się sporym powodzeniem w okresie letnim, również są sporym zagrożeniem.


Rower w dobie koronawirusa

Rowery miejskie to dobry pomysł w miastach, gdzie można dzięki nim ominąć korki. Są to bezpieczne urządzenia, nawet w dobie koronawirusa, jeśli wiemy jak prawidłowo je zdezynfekować. Skorzystać z niego powinny przede wszystkim osoby, które znajdują się w grupie ryzyka lub mają obniżoną odporność. Jazda na rowerze poprawia kondycję i nie ma negatywnych skutków dla środowiska.

Zdjęcie Dezynfekcja roweru miejskiego – na co zwrócić uwagę? #2

Płyn dezynfekujący pod ręką

Każdy użytkownik roweru miejskiego powinien z niego korzystać w rękawiczkach, aby mieć dodatkową ochronę przed koronawirusem. Na czas pandemii, nie powinno się z nich korzystać w krótkich spodenkach, ponieważ wtedy mamy bezpośrednią styczność z elementami roweru. Najlepiej rower jest wypożyczyć przy pomocy aplikacji mobilnej, aby nie dotykać terminala, z którego mogło wcześniej korzystać wiele osób. Dlatego warto mieć przy sobie nawet mały pojemnik z płynem dezynfekującym, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy może się nam przydać.

Dezynfekcja roweru miejskiego

Wszystkie czynności mające na celu dezynfekcję roweru powinniśmy wykonywać w rękawiczkach, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia. Na samym początku należy zdezynfekować blokadę roweru, a później kolejne najczęściej dotykane części tego pojazdu. Jest to na pewno kierownica, przerzutki, hamulce oraz dzwonek. Można zdezynfekować również dźwignię siodełka oraz kierownicy, ponieważ ktoś przed nami również mógł ich dotykać. Można również zakupić pokrowiec na siodełko, który będzie chronił nas przed koronawirusem, ale również i przed ślizganiem się po nim podczas deszczu.

Katarzyna

Polecane