Jak wrócić do zdrowia po COVID-19?

Patrycja

Dieta i żywienie

21.12.2020 14:19

Jak wrócić do zdrowia po COVID-19?

Powrót do zdrowia po zakażeniu koronawirusem, wygląda inaczej u poszczególnych osób. U niektórych może zająć sporo czasu, a osłabienie po chorobie będzie utrzymywać się jeszcze przez długi okres. Dowiedz się, jak wrócić do zdrowia po zakażeniu COVID-19, ile trwa rekonwalescencja i na co zwracać szczególną uwagę.

COVID-19 objawy

COVID-19 to choroba układu oddechowego, zazwyczaj o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Jej główne objawy to wysoka gorączka, kaszel, duszności, trudności z oddychaniem, utrata zmysłów węchu i smaku. Może pojawiać się też ból głowy, gardła, mięśni, silne zmęczenie i osłabienie oraz dolegliwości trawienne i zmiany skórne. Szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19 są osoby starsze (po 60. roku życia) oraz takie, które przewlekle chorują.

Zdjęcie Jak wrócić do zdrowia po COVID-19? #1

Kiedy można rozpocząć rekonwalescencję po COVID-19?

Powrót do zdrowia po COVID-19 u poszczególnych osób trwa i wygląda inaczej. Rekonwalescencję po COVID-19 mogą rozpocząć ozdrowieńcy, czyli osoby u których od pojawienia się pierwszych objawów choroby minęło co najmniej 7 dni, a w ciągu ostatnich 72 godzin nie wystąpiła gorączka. Pełen powrót do zdrowia może zająć nawet kilka miesięcy, zależy od ogólnego stanu zdrowia i przebiegu infekcji.

Zdjęcie Jak wrócić do zdrowia po COVID-19? #2

Jak wrócić do zdrowia po COVID-19?

  • Po przebyciu infekcji, przez długi okres możemy być osłabieni, dlatego powinniśmy unikać wzmożonego wysiłku fizycznego. Zalecana jest codzienna aktywność ruchowa, jednak musi być dostosowana do stanu zdrowia danej osoby. Nie należy się przemęczać i forsować. Na początek polecane są spacery, które z każdym dniem powinny trwać kilka minut dłużej.
  • Dla osób, które przez dłuższy czas były unieruchomione w łóżku, zalecana jest fizjoterapia: wzmacnianie mięśni rąk i nóg, ćwiczenia oddechowe wzmacniające mięśnie klatki piersiowej.
  • Osoby, u których po chorobie doszło do uszkodzenia płuc, powinny udać się na rehabilitacje pulmologiczną w jednym ze specjalistycznych ośrodków w Polsce. Skierowana jest do osób, które przebyły COVID-19 i uzyskały skierowanie od lekarza POZ. Rehabilitacja trwa do 21 dni, a jej celem jest poprawa ogólnej wydolności wysiłkowej i krążeniowej, poprawa sprawności oddechowej i fizycznej.
  • Podczas procesu powrotu do zdrowia bardzo ważne jest regularne nawadnianie organizmu, picie co najmniej 1,5- 2 litrów wody dziennie. Wprowadzenie odpowiedniej diety, bogatej w owoce, warzywa, nabiał, chude mięso, ryby i pełnoziarniste produkty.

Zdjęcie Jak wrócić do zdrowia po COVID-19? #3

Poradnik dla ozdrowieńców

Wszystkie informacje, które pomogą w pełni wrócić do zdrowia, znajdziesz także w bezpłatnym informatorze „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”. Został przygotowany przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia. Informator dostępny jest pod tym linkiem: https://extranet.who.int/iris/restricted/bitstream/handle/10665/333818/WHO-EURO-2020-855-40590-54773-pl.pdf?sequence=2&isAllowed=y