Zdrowie

Co zrobić z zużytą maseczką i rękawiczkami ochronnymi? Sprawdź!

Katarzyna

April 28, 2020, 4:57 p.m.

Co zrobić z zużytą maseczką i rękawiczkami ochronnymi? Sprawdź!

Pandemia koronawirusa wprowadziła wiele zmian na świecie. Przed nią świat skupiał się na ekologii, zanieczyszczeniu środowiska oraz zasadzie zero waste. Jak się okazuje, tematy te bardzo szybko powróciły do społeczeństwa. Pandemia spowodowała, że zapotrzebowanie na maseczki ochronne, rękawiczki czy kombinezony jest ogromne. Jednak większość z tych artykułów jest jednorazowego użytku, co prowadzi do bardzo szybkiego ich zużycia, po którym nadają się tylko do wyrzucenia.

Zdjęcie Co zrobić z zużytą maseczką i rękawiczkami ochronnymi? Sprawdź! #1

Zalecenia Ministra Klimatu

Większość krajów skupiła się obecnie na kupowaniu jak największych ilości środków ochrony osobistej, a nie na ich odpowiedniej segregacji i utylizacji. Świat nadal jest zarzucany tonami śmieci, które w dodatku są jeszcze obarczone groźnym patogenem. W związku z tym Minister Klimatu i Główny Inspektor Sanitarny sporządzili zalecenia, jakie należy zastosować przy segregacji odpadów związanych z COVID-19. Wytyczne te nakazują z takimi odpadami postępować ostrożnie i umieszczać je w osobnych i oznaczonych workach.

Odpady od osób zdrowych

Ministerstwo Klimatu zaleca, aby śmieci w postaci (maseczek czy rękawiczek ochronnych) wyprodukowane przez osoby zdrowe były umieszczane w pojemnikach na odpady zmieszane. W domu powinno się mieć odpowiedni worek, do którego będziemy wrzucać takie odpady. Mogą się tam znaleźć środki ochrony osobistej, której często zużywa się podczas robienia zakupów, w miejscu pracy lub komunikacji miejskiej.

Zdjęcie Co zrobić z zużytą maseczką i rękawiczkami ochronnymi? Sprawdź! #2

Odpady od osób potencjalnie zakażonych i chorych na COVID-19

Odpady, które powstają w miejscu kwarantanny, są już poważniejszym zagrożeniem dla innych ludzi. Te, które pochodzą z izolacji u osób, które miały kontakt lub były narażone na zakażenie COVID-19, powinny trafić do śmietnika z napisem „zmieszane”. Należy jednak pamiętać, że takie zużyte środki ochrony osobistej mogą cały czas stanowić źródło zakażenia koronawirusem. Nie ma badań, które w 100% określiłyby, jak długo patogen ten utrzymuje się na danych powierzchniach i przedmiotach. Z wszelkimi takimi odpadami należy postępować nad wyraz ostrożnie oraz umieszczać je workach o określonym kolorze lub z widocznym i specjalnym oznaczeniem.

Odbiór odpadów

Ministerstwo Klimatu apeluje o odbieranie takich odpadów z gospodarstw domowych raz w tygodniu lub częściej. Do takiego zadania trzeba będzie oddelegować odpowiedni transport, który bezpośrednio przewiezie je do utylizacji oraz który po tym zadaniu zostanie zdezynfekowany. Worek z takimi odpadami powinien zostać odebrany od danej osoby po około 72 godzinach od jego zamknięcia oraz odpowiednio spryskany preparatem wirusobójczym. Nie może być wypełniony po brzegi oraz zgniatany, ponieważ takie zachowanie może powodować, że patogen koronawirusa „wyleci” z worka i osiądzie na najbliższych powierzchniach.