Jak udowodnić zakażenie od współpracownika?

Patrycja
Zdrowie
01.02.2022 0:18
Jak udowodnić zakażenie od współpracownika?

Kilka dni temu pojawił się nowy projekt ustawy, która budzi wiele kontrowersji. Przewiduje odszkodowanie dla pracownika za zarażenie się koronawirusem w pracy. Dowiedz się więcej na ten temat. Sprawdź, jak ubiegać się o odszkodowanie za zarażenie COVID-19 przez pracownika i jak to udowodnić?

Zdjęcie Jak udowodnić zakażenie od współpracownika? #1

Projekt ustawy Lex Kaczyński

W ostatnich dniach nasz kraj obiegł nowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach, dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19, zwanej Lex Kaczyński. Zawarte w niej zapisy są mocno kontrowersyjne i wywołały niemałe zdziwienie! Zgodnie z nimi pracownik będzie mógł domagać się odszkodowania zakażenie COVID-19 w pracy.

Odszkodowanie za zakażenie COVID-19 w pracy!

Projekt zakłada możliwość uzyskania odszkodowania przez pracownika za zarażenie koronawirusem  w pracy. Przepis ten stanowi, że pracownik, u którego zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem i ma uzasadnione podejrzenie, że doszło do niego w pracy, może domagać się odszkodowania.

Jak ma wyglądać procedura?

Pracownik będzie miał prawo złożyć do pracodawcy wniosek o wszczęcie postępowania odszkodowawczego z tytułu zakażenia od pracownika, który nie poddał się testowi diagnostycznemu w kierunku COVID-19.

Taki wniosek może złożyć w okresie 2 miesięcy od chwili zakończenia izolacji lub hospitalizacji. Pracownik opisuje okoliczności uzasadniające zakażenie w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Pracodawca jest zobowiązany przyjąć taki wniosek, w ciągu 7 dni przeanalizować czy doszło do kontaktu z osobami, które nie poddały się testowi na obecność COVID-19.

Następnie ma przekazać go wojewodzie wraz z listą nieprzetestowanych pracowników. Wojewoda wydaje decyzję o przyznaniu świadczenia odszkodowawczego.

Ile będzie wynosić odszkodowanie za zakażenie koronawirusem w pracy?

Wysokość odszkodowania ma wynosić równowartość 5‑krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w dniu złożenia przez pracownika wniosku.

Jeśli większa liczba pracowników będzie zobowiązana do zapłaty odszkodowania, płacą je w częściach równych.

Oprócz tego zakażony pracownik będzie mógł żądać odszkodowanie od pracodawcy, gdy ten nie skorzysta z procedury sprawdzenia negatywnego wyniku testu pracownika, a w pracy doszło do zakażenia.

Jak udowodnić zakażenie od współpracownika?

Profesor Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego w rozmowie z TVN24 zastanawia się, jak udowodnić zakażenie koronawirusem od współpracownika. Ekspert podkreśla, że „ten zapis, ta formuła jest mało żyjąca. A na pewno nie jest to formuła, która pomoże tu i teraz”.

Profesor Fal dodaje: „Wydaje mi się, że ten projekt jest nakierowany na jakieś inne cele, a nie na rozwiązanie pierwszoliniowych problemów w ciągu najbliższych tygodni, czyli w piątej fali”.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną