Czy Polaków czekają masowe testy na covid?

Agnieszka

Lifestyle

Dec. 2, 2021, 9:25 a.m.

Czy Polaków czekają masowe testy na covid?

 Statystyki jasno wskazują na to, że w Polsce nie udało się powstrzymać czwartej fali pandemii. Z dnia na dzień przybywa chorych i zgonów z powodu koronawirusa. Z tego powodu rząd planuje rozpocząć proces masowego testowania Polaków. Jak to będzie wyglądać?

Zdjęcie Czy Polaków czekają masowe testy na covid? #1

Powszechne testy na koronawirusa

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w środę, że niedługo rozpocznie się proces powszechnego testowania Polaków. Rząd uważa, że przysłuży się to zarówno ograniczeniu rozprzestrzeniania wirusa, jak i samym osobom testowanym.

Okazuje się bowiem, że może to znacznie ograniczyć nakładanie automatycznej kwarantanny na osoby, które miały kontakt z osobą chorą.

Kto będzie podlegał testom?

Jak zapowiedział wiceminister zdrowia, testy będą powszechnie wykonywane osobom, które są najbardziej narażone na kontakt z koronawirusem. Mowa między innymi o osobach pracujących w sektorze medycznym (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni), osobach pracujących w administracji publicznej i sektorze oświaty.

- Ta możliwość testowania się w sposób bezpłatny, nierodząca konsekwencji pójścia od razu z automatu w kwarantannę, jest jak najbardziej korzystna i my to wprowadzimy. Myślę, że jest też bardzo ważne, żebyśmy mogli testować osoby, które nawet w tej chwili nie mają żadnych objawów, ale podejrzewają, że miały kontakt z osobą, która była czy jest zakażona - stwierdził Waldemar Kraska.

 

Szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat

Waldemar Kraska poinformował też, że już 13 grudnia rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat. Szczepionka Pfizer/BioNTech została już zatwierdzona przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Leków. 

Wiceminister zdrowia wyraził nadzieję, że szczepionki przeznaczone do szczepienia dzieci pojawią się w Polsce do 13 grudnia. 

Koronawirus w Polsce - rekord zakażeń 

"Mamy 29 064 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (4806), śląskiego (4147), wielkopolskiego (2880), małopolskiego (2570), dolnośląskiego (2159), pomorskiego (1699), łódzkiego (1682), zachodniopomorskiego (1491), kujawsko-pomorskiego (1361), lubelskiego (1264), warmińsko-mazurskiego (1095), podkarpackiego (1080), opolskiego (694), podlaskiego (672), lubuskiego (656), świętokrzyskiego (632). 176 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - czytamy w tweecie resortu zdrowia.

Zdjęcie Czy Polaków czekają masowe testy na covid? #2
Źródło: Wikipedia