3 maja- czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny?

3 maja- czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny?

Święto Konstytucji 3 Maja to dzień ustawowo wolny od pracy, ale w tym roku przypada w niedzielę. Czy w związku z tym, przysługuje nam dodatkowy dzień wolny? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, planując długi majowy weekend. Odpowiedź znajdziecie w tekście poniżej!

Zdjęcie 3 maja- czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny? #1

Czym jest Święto Konstytucji 3 Maja?

Święto Narodowe Trzeciego Maja, jest uroczyście obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku, która uznawana jest za pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną, nowoczesną ustawę zasadniczą. Akt ten zmienił ustrój państwa, dotychczas oparty na demokracji szlacheckiej i wolnej elekcji, na monarchię dziedziczną. Wprowadził prawo powszechnej niepodległości oraz trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Konstytucja 3 Maja miała na celu głęboką reformę anarchicznego ustroju państwowego i stała się symbolem marzeń o wolności oraz dążeń do odrodzenia narodowego.

Czy za 3 maja przysługuje nam dodatkowy dzień wolny?

W tym roku Święto Konstytucji 3 maja wypada w niedzielę. Wiele osób jest zainteresowanych, czy za to ustawowo wolne święto, dostaniemy dodatkowy dzień wolny w pracy? Niestety nie mamy dobrych wiadomości!

Zdjęcie 3 maja- czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny? #2

Czeka nas krótka majówka

Polskie prawo pozwala na odbiór dnia wolnego tylko za święto przypadające w sobotę, ponieważ w wielu firmach jest to normalny dzień pracy. Niestety za święto wypadające w niedzielę nie należy nam się dzień wolny, zatem nie otrzymamy go za 3 maja 2020 roku.

Zdjęcie 3 maja- czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny? #3

Zatem w tym roku czeka nas krótka majówka: od piątku 1 maja do niedzieli 3 maja. Jeśli zależy nam na dłuższym weekendzie, warto wziąć urlop w dniach 27-30 kwietnia, wtedy zyskamy aż 9 dni wolnych od pracy!

Patrycja

Polecane