Czy jadąc rowerem musimy mieć maskę? Jakie są wyjątki?

Czy jadąc rowerem musimy mieć maskę? Jakie są wyjątki?

Czy jadąc rowerem musimy mieć maskę? Jakie są wyjątki? Od 20 kwietnia dozwolony jest wstęp do parków i lasów. Z pewnością skorzystają z tego rowerzyści. Czy podczas rekreacji muszą nosić maseczkę?

Zdjęcie Czy jadąc rowerem musimy mieć maskę? Jakie są wyjątki? #1

Kto powinien nosić maseczkę?


Od 16 kwietnia obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje wszystkich użytkowników przestrzeni publicznej. Zwolnione są z niego dzieci do lat 4 oraz osoby mające problemy z oddychaniem; osoby niepełnosprawne intelektualnie lub mające trudności z samodzielnym zasłonięciem twarzy; osoby wykonujące obowiązki służbowe w miejscu pracy (z wyjątkiem osób zajmujących się obsługą klientów); duchowni sprawujący obrzędy religijne; żołnierze w trakcie służby oraz mieszkańcy placówek opiekuńczo-wychowawczych lub zdrowotnych.

Nakaz noszenia maseczek nie obowiązujekierowców prowadzących własny pojazd osobowy lub poruszających się nim wraz z osobami, z którymi wspólnie zamieszkują albo gospodarują oraz osób znajdujących się w lesie.Jakie środki ostrożności nadal obowiązują?


Ze względu na panującą epidemię nadal utrzymane są pewne restrykcje w poruszaniu się. Nie mogą poruszać się samodzielnie dzieci poniżej 13 rż., w dalszym ciągu (z wyjątkiem opieki nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną) należy zachowywać dwumetrowy dystans (także podczas wspólnego biegania czy jazdy na rowerze). W dalszym ciągu nie można korzystać z rowerów miejskich.

Choć dozwolony jest wstęp do lasów i parków, place zabaw czy siłownie zewnętrzne są nieczynne. Nie można także korzystać z ogrodów zoologicznych, placów zabaw oraz ogrodów jordanowskich w części, w której znajdują się urządzenia przeznaczone do zabawy dla dzieci.Leśne wyjątki


Choć możemy już wybrać się do lasu, wciąż nie można korzystać z leśnych parkingów, a także znajdujących się w nich elementów małej infrastruktury, jak altanki, ławki, wiaty, miejsca rekreacyjne przeznaczone do ćwiczeń czy ścieżki dydaktyczne. Warto też zwrócić uwagę na panującą suszę i jeśli las zostanie zamknięty z tego powodu - uszanować ten zakaz i pozwolić ekosystemowi na regenerację.

Zdjęcie Czy jadąc rowerem musimy mieć maskę? Jakie są wyjątki? #2

Na rowerze - do lasu!


Jak widać, rowerzyści korzystający z własnych pojazdów (jak dotąd nie można korzystać z rowerów miejskich) poruszając się w przestrzeni publicznej powinni zakrywać nos i usta - na przykład za pomocą maseczki, komina z otworem na oczy, chusty, apaszki. Można też skorzystać z kasku, choć przypadek ten dotyczy raczej motocyklistów.

Teoretycznie nie trzeba używać maseczki, jeśli mamy problemy z oddychaniem, jednak w razie kontroli osobie uprawiającej sport trudno będzie się wytłumaczyć - choć oczywiście zaczerpnięcie na chwilę powietrza nie powinno być problemem. Rowerzyści nie muszą nosić maseczek, przebywając w lesie, warto jednak, aby zwrócili uwagę na to, w jakiej części terenu zielonego się znajdują.

Agnieszka

Polecane