Czy za 1 maja 2022 przysługuje dzień wolny?

Justyna
Prawo
25.04.2022 20:39
Czy za 1 maja 2022 przysługuje dzień wolny?

Święto Pracy, rozpoczynające długo wyczekiwaną majówkę 2022, wypada w niedzielę. Z pewnością część pracowników może zastanawiać się, czy za pierwszego maja należy się dodatkowy dzień wolny od pracy.

Święto Pracy w najbliższą niedzielę

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Święto Pracy albo inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, obchodzono już w XIX wieku. Ustanowiono je w 1889 roku po tym, jak 1 maja 1886 roku w Chicago klasa robotnicza zbuntowała się przeciwko fatalnym warunkom pracy w fabrykach przemysłowych. Były to czasy, gdy pracowano przez ponad 12 godzin dziennie, często bez odpoczynku w fatalnych warunkach sanitarnych i socjalnych.

Bunt robotników 1 maja rozpoczął się od pochodu ulicami miasta, jednak nie spotkał się ze zrozumieniem ze strony właścicieli fabryk, którzy zaczęli zwalniać swoich pracowników. Doprowadziło to do krwawych walk na placu Haymarket Riot, które Międzynarodowe Stowarzyszenie Partii i Organizacji Socjalistycznych postanowiło upamiętnić ustanawiając Święto Pracy.

Po upadku komunizmu Święto Pracy w Polsce straciło mocno na znaczeniu i dziś 1 maja w Polsce ma przede wszystkim charakter symboliczny.

Zdjęcie Czy za 1 maja 2022 przysługuje dzień wolny? #1

Dodatkowy dzień wolny za 1 maja?

W 2022 roku Święto Pracy przypada w niedzielę, dlatego wielu z nas zastanawia się, czy przysługuje za nie dodatkowy dzień wolny. 1 i 3 maja, czyli Święto Pracy i Dzień Konstytucji Trzeciego Maja to zgodnie z prawem dwa z trzynastu dni ustawowo wolnych od pracy.

Niestety nie mamy najlepszych wiadomości w sprawie dodatkowego dnia wolnego. Zgodnie z prawem za święto przypadające w niedzielę pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę nie należy się dodatkowy dzień wolny od pracy. W przeciwieństwie do świąt, które przypadają w sobotę.

Kodeks pracy mówi jednak także, że za pracę w niedzielę lub święta pracownikowi przysługuje inny dzień wolny od pracy. Tym samym za pierwszy dzień majówki przysługuje dzień wolny dla osób, które tego dnia będą wykonywały obowiązki zawodowe. Jeśli zatem pracownik będzie pracować 1 maja – pracodawca faktycznie jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną