Niepokojące odkrycia naukowców! Pacjenci zarażają, mimo ustąpienia objawów koronawirusa?

Niepokojące odkrycia naukowców! Pacjenci zarażają, mimo ustąpienia objawów koronawirusa?

Najnowsze doniesienia chińskich naukowców wskazują, że mimo ustąpienia objawów, pacjenci z koronawirusem mogą zarażać nawet przez 8 dni po ustąpieniu objawów!

Zdjęcie Niepokojące odkrycia naukowców! Pacjenci zarażają, mimo ustąpienia objawów koronawirusa? #1

Raport chińskich naukowców

Lekarze z Chin opublikowali raport z badań nad Covid-19, opisując w nim 16. przypadków osób zarażonych koronawirusem. Pacjenci przebywali w szpitalu w Pekinie między 28 stycznia, a 9 lutego. Średnia wieku zarażonych wynosiła 35 lat, a wśród ich objawów występowały gorączka, problemy z oddychaniem, kaszel i ból gardła.

Zdjęcie Niepokojące odkrycia naukowców! Pacjenci zarażają, mimo ustąpienia objawów koronawirusa? #2

Zaskakujące wyniki

Chińscy lekarze, co dwa dni pobierali od pacjentów próbki pochodzące z gardeł. Następnie analizowano je testami PCR, służącymi do wykrywania DNA i RNA wirusa. Gdy dwa z testów dawały wynik negatywny, pacjenci byli uznawani za wyleczonych i wypuszczani do domu. Po wyleczeniu i wypisaniu ze szpitala, kontynuowano pobieranie próbek. Okazało się, że połowa z pacjentów wciąż wydzielała wirusa, mimo ustąpienia objawów choroby. Osoby te były nosicielami koronawirusa, do ośmiu dni po ustąpieniu symptomów.

Wydłużenie izolacji zarażonych COVID-19

Po przeprowadzeniu eksperymentu, chińscy naukowcy ogłosili, że osoby z lekkimi objawami koronawirusa, nawet po ich ustąpieniu, powinny wydłużyć okres izolacji domowej, co najmniej o 2 kolejne tygodnie. W ten sposób będą miały absolutną pewność, że nie będą rozsiewać wirusa i nie zarażą innych. U osób z cięższymi objawami koronawirusa, czas w którym dalej zarażają, mimo ustąpienia symptomów, może być nawet dłuższy.

Zdjęcie Niepokojące odkrycia naukowców! Pacjenci zarażają, mimo ustąpienia objawów koronawirusa? #3

Wyleczeni, jednak potencjalnie niebezpieczni

Lekarze radzą, aby pacjentów, którzy niedawno wyzdrowieli, traktować jako potencjalnie zarażonych koronawirusem i zachowywać ostrożność w kontaktach z nimi.

Izolacja chorych jest niezbędna

Badanie to pokazuje, że izolacja domowa i kwarantanna to najlepsze metody na zminimalizowanie ryzyka zarażenia się koronawirusem. Jego wyniki dostarczają cennych wskazówek, w kwestii długości leczenia zarażonych osób.

Patrycja

Polecane