Czy koronawirus przenosi się na ubraniach i trzeba je prać po każdym wyjściu?

Patrycja

Zdrowie

03.04.2020 16:51

Czy koronawirus przenosi się na ubraniach i trzeba je prać po każdym wyjściu?

Wiele osób zastanawia się, jak w obliczu rozprzestrzeniającej się pandemii, chronić się przed zarażeniem? Czy koronawirus może przenosić się na ubraniach? Czy powinniśmy je prać po każdym wyjściu z domu? Czy niezbędne jest ich dezynfekowanie?

Zdjęcie Czy koronawirus przenosi się na ubraniach i trzeba je prać po każdym wyjściu? #1

Jak przenosi się koronawirus

Eksperci przypominają, że koronawirus przenosi się przy bezpośrednim kontakcie z osobą zarażoną, poprzez drogę kropelkową. Ryzyko przenoszenia się wirusa na naszym ubraniu występuje tylko, jeśli przebywamy w bliskim otoczeniu osób zarażonych, a na naszych ubraniach osiądą pochodzące od nich kropelki.

Koronawirus utrzymuje się na ubraniach

Koronawirus może przetrwać na zewnętrznych powierzchniach przez wiele godzin, a nawet dni. Rozbieżność czasowa wynika od rodzaju powierzchni, jej wilgotności i temperatury. Długość utrzymywania się koronawirusa na naszych ubraniach zależy od materiału, z jakich są wykonane. Wirus najdłużej jest w stanie przeżyć na materiałach z poliestru.

Zdjęcie Czy koronawirus przenosi się na ubraniach i trzeba je prać po każdym wyjściu? #2

Dezynfekcja ubrań nie jest konieczna, wystarczy pranie

Eksperci jednak przekonują, że dodatkowa dezynfekcja ubrań nie jest konieczna, wystarczy je uprać. Dr n. med. Paweł Grzesiowski, prezes fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń wyjaśnia, że pranie ubrań już przez 20 minut w temperaturze 60°C wystarczy, aby zlikwidować wirusa. Koronawirus nie jest odporny na detergenty, a wysoka temperatura działa na niego niszcząco.

Zdjęcie Czy koronawirus przenosi się na ubraniach i trzeba je prać po każdym wyjściu? #3

Pierz ubrania po każdym wyjściu

Pozostaje pytanie, jak często mamy prać ubrania? Ekspert radzi, żeby robić to po każdorazowym powrocie do domu. Ubrania należy zdjąć w rękawiczkach i od razu włożyć do pralki. Nie przechowujmy ich w koszu na pranie, jeśli musimy, należy je wsadzić do szczelnej foliowej torby. Bardzo ważne jest to, żeby nie chodzić w nich po domu i od razu przebrać się w inny zestaw.

Zdjęcie Czy koronawirus przenosi się na ubraniach i trzeba je prać po każdym wyjściu? #4

Zachowanie profilaktyki i pranie ubrań po każdym powrocie do domu, skutecznie nas ochroni i pomoże uniknąć zarażenia koronawirusem.