Czy można pić kranówkę podczas pandemii koronawirusa? WHO odpowiada

Patrycja
Zdrowie
02.04.2020 18:38
Czy można pić kranówkę podczas pandemii koronawirusa?  WHO odpowiada

W Internecie krąży wiele informacji o koronawirusie, część z nich nie jest prawdziwa, wprowadza niepotrzebne zamieszanie i wywołuje panikę. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w obecnej sytuacji, bezpieczne jest spożywanie wody z kranu? Czy koronawirusem można zarazić się przez kranówkę? Czy wirus może być aktywny w pitnej wodzie?

Zdjęcie Czy można pić kranówkę podczas pandemii koronawirusa? #1

WHO uspokaja- woda z kranu jest bezpieczna!

Światowa Organizacja Zdrowia uspokaja i informuje, że koronawirus nie może się rozprzestrzeniać poprzez sieci wodociągowe. Picie wody z kranu jest bezpieczne i nie musimy dodatkowo dezynfekować wody w obawie przed koronawirusem. Eksperci zapewniają, że nie ma dowodów na to, by koronawirus utrzymywał się w pitnej wodzie.

Wodociągi potwierdzają stanowisko WHO

Przedsiębiorstwa wodociągowe przestrzegają określonych norm i zaleceń dotyczących jakości wody. W tym szczególnym okresie dokładają wszelkich starań, by zadbać o czystość wody pitnej oraz higienę w zakładach, w których jest uzdatniania.

Zdjęcie Czy można pić kranówkę podczas pandemii koronawirusa? #2

Proces uzdatniania wody eliminuje wirusy

Podczas procesu uzdatniania wody, dzięki dezynfekcji nieczystości, wszelkie wirusy i zanieczyszczenia zostają z niej usunięte. Woda pitna uzdatniania jest przy pomocy podchlorynu sodu, a także naświetlana lampami UV i ozonowana, a działania te skutecznie eliminują wirusy.

Koronawirus w pitnej wodzie? Brak dowodów!

Nie ma żadnych dowodów na przenoszenie się i przeżycie wirusa w wodzie pitnej, dostępnej w naszych kranach. Nie jest konieczne stosowanie dodatkowych zabezpieczeń w firmach wodociągowych, ponieważ obecne procesy dezynfekcji wody, zapewniają szybką inaktywację koronawirusa.

Zdjęcie Czy można pić kranówkę podczas pandemii koronawirusa? #3

Zachowajmy spokój

Nie ulegajmy niepotrzebnej panice. W gąszczu wielu nieprawdziwych informacji, bardzo ważne jest to, aby dotrzeć do tych, przekazywanych przez ekspertów i pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Jak zapewnia Światowa Organizacja Zdrowia i polskie przedsiębiorstwa wodociągowe, pitna wody nie jest środowiskiem, w którym przenosi się koronawirus i nie można się nim w ten sposób zarazić.

Oznacza to, że woda z kranu jest w pełni bezpieczna i zdatna do picia, bez konieczności jej wcześniejszego przegotowania.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną