Koronawirus- czy ibuprofen pogarsza stan zarażonych pacjentów?

Patrycja

Zdrowie

21.03.2020 12:14

Koronawirus- czy ibuprofen pogarsza stan zarażonych pacjentów?

Na początku tygodnia Światowa Organizacja Zdrowia odradzała stosowanie ibuprofenu przez osoby zarażone koronawirusem. Lek ten miał pogarszać stan pacjentów. Jednak obecnie WHO zmieniła rekomendacje!

Zdjęcie Koronawirus- czy ibuprofen pogarsza stan zarażonych pacjentów? #1

Czy ibuprofen pogarsza stan pacjentów?

We wtorek ogłoszono, że przyjmowanie ibuprofenu u pacjentów zarażonych koronawirusem, może pogorszyć ich stan. Zalecono stosowanie paracetamolu, co z kolei doprowadziło do tego, że ludzie zaczęli masowo wykupywać ten lek z aptek.

Zdjęcie Koronawirus- czy ibuprofen pogarsza stan zarażonych pacjentów? #2

Hipoteza odrzucona

W środę Europejska Agencja Leków poinformowała, że hipoteza ta nie została potwierdzona. Nie ma naukowych dowodów między stosowaniem ibuprofenu, a pogorszeniem się stanu zdrowia pacjentów zarażonych COVID-19.

Leczenie pacjentów

Podczas leczenia zarażonych osób, należy rozważyć wszystkie dostępne metody, w tym stosowanie paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (jak ibuprofen). Zaleca się, aby leki te używać w najmniejszych możliwych dawkach, przez najkrótszy okres, zgodnie z wytycznymi lekarzy.

Zdjęcie Koronawirus- czy ibuprofen pogarsza stan zarażonych pacjentów? #3

Ibuprofen jest bezpieczny

WHO ogłosiła, że stosowanie ibuprofenu nie pociąga za sobą żadnych negatywnych konsekwencji i nie ma przeszkód w jego przyjmowania, przez zarażonych koronawirusem pacjentów.