15 obowiązkowych leków, które powinnaś mieć w domu jeśli masz dziecko!

Patrycja
Zdrowie
08.01.2020 8:33
15 obowiązkowych leków, które powinnaś mieć w domu jeśli masz dziecko!

W domowej apteczce powinny znaleźć się produkty pierwszej potrzeby. Ciężko niestety określić, co może się nam przydać, a nie możemy magazynować w domu wszystkich dostępnych leków. Asortyment naszej apteczki powinien być tym lepiej przemyślany, jeśli w domu jest maluch.

Zdjęcie 15 obowiązkowych leków, które powinnaś mieć w domu jeśli masz dziecko! #1

W nagłej potrzebie nikt nie chce lecieć do apteki po lek przeciwgorączkowy czy materiały opatrunkowe. Chętniej sięgalibyśmy wtedy do naszej domowej apteczki bez stresu, że może w niej czegoś zabraknąć. Dostępnych medykamentów jest równie wiele, co sytuacji, w których możemy ich potrzebować. Tym trudniej jest skompletować leki i sprzęt medyczny, jeśli mamy dziecko.

Jeśli po domu biegają małe stópki musimy wziąć pod uwagę nie tylko wyposażenie apteczki, ale także miejsce, w którym będziemy ją przechowywać. Leki najlepiej trzymać w zamykanym pudełku, w szafce zamykanej na klucz. Musimy zadbać o bezpieczeństwo naszej pociechy, więc jest to sprawa priorytetowa. Nie zaleca się przechowywania w kuchni czy łazience z uwagi na temperaturę i wilgoć panującą w tych pomieszczeniach.

Kompletowanie apteczki

Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne

U maluchów do trzeciego miesiąca możemy stosować jedynie paracetamol. U starszych dzieci lepszym wyborem będzie ibuprofen ze względu na dodatkowe działanie przeciwzapalne. Mamy możliwość wyboru czopków bądź tabletek w przypadku starszych dzieci.

Zdjęcie 15 obowiązkowych leków, które powinnaś mieć w domu jeśli masz dziecko! #2

Leki przeciwbiegunkowe

Dobrze mieć w domu Smectę, która poza działaniem przeciwbiegunkowym wykazuje właściwości powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego. Smecta ochrania błonę śluzową przewodu pokarmowego przed czynnikami drażniącymi, dlatego dodatkowo może być podawana przy objawowe leczeniu bólów związanych ze stanami zapalnymi przełyku, żołądka, okrężnicy i dwunastnicy.

Zdjęcie 15 obowiązkowych leków, które powinnaś mieć w domu jeśli masz dziecko! #3

Pierwsze objawy przeziębienia

Lista leków, które możemy tutaj wymienić jest długa. Wystarczy jednak, ze w domu będziemy mieć ibuprofen i żel do nacierania np. Depulol, zawierający olejek eukaliptusowy, rozmarynowy i balsam peruwiański. Lek nakładamy ma górne partie pleców i klatki piersiowej przy przeziębieniu, któremu towarzyszy kaszel, katar i utrudnione odkrztuszanie.

Zdjęcie 15 obowiązkowych leków, które powinnaś mieć w domu jeśli masz dziecko! #4

Nawadnianie

Osłabionego malucha czasami nie sposób przekonać by dużo pił, stąd częste przypadki odwodnienia u dzieci podczas biegunki czy wymiotów. Warto mieć pod ręką elektrolity np. Orsalit, już kilka małych łyczków może zapobiec odwodnieniu.

Zdjęcie 15 obowiązkowych leków, które powinnaś mieć w domu jeśli masz dziecko! #5

Na alergię

Przydadzą się w przypadku nagłej reakcji alergicznej, która u dzieci wciąż poznających nowe smaki może zdarzyć się częściej niż u dorosłych. Zaopatrzyć możemy się w wapno lub kropelki Fenistil.

Zdjęcie 15 obowiązkowych leków, które powinnaś mieć w domu jeśli masz dziecko! #6

Preparaty na stłuczenia i urazy

Dzieci często potykają się i upadają. Jeśli w takiej sytuacji wystąpi obrzęk możemy sięgnąć po żel Altacet dla dzieci od 3 roku życia.

Zdjęcie 15 obowiązkowych leków, które powinnaś mieć w domu jeśli masz dziecko! #7

Odkażanie

Najlepszym wyborem będzie spray z oktenidyną np. Octenisept, który odkazi ranę i przyspieszy jej gojenie. Możemy go również stosować przy oparzeniach, na błony śluzowe, w tym do dezynfekcji w jamie ustnej. Octenisept nie szczypie, co przemawia zdecydowanie na jego korzyść, jeśli chodzi o stosowanie u dzieci.

Zdjęcie 15 obowiązkowych leków, które powinnaś mieć w domu jeśli masz dziecko! #8

Gojenie się ran

Już we wczesnych latach naszego życia możemy uzbierać niezłą ilość blizn. Jednak nie wszystkie chcielibyśmy mieć, dlatego dobrze używać preparatu przyspieszającego gojenie się rany i zmniejszającego ryzyko powstawania blizny. Najlepiej być w posiadaniu żelu hydrokoloidowego np. Help4Skin, który możemy stosować na niewygojone jeszcze rany suche jak i wilgotne, a także oparzenia.

Zdjęcie 15 obowiązkowych leków, które powinnaś mieć w domu jeśli masz dziecko! #9

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Dzieciom nie rzadko zdarzają się wzdęcia, zaparcia biegunki. Dobrze mieć w swojej apteczce probiotyki w kropelkach np. pod nazwą Dicoflor, które skutecznie działają przy biegunkach infekcyjnych, poantybiotykowych, podróżnych, ale także zaparciach, zaburzeniach i zakażeniach przewodu pokarmowego. Simetikon w kroplach przyda się natomiast, jeśli dziecko ma wzdęcia, np. pod nazwą Espumisan.

Zdjęcie 15 obowiązkowych leków, które powinnaś mieć w domu jeśli masz dziecko! #10

Higiena oczu i nosa

Sól fizjologiczna może się przydać, na co dzień do przemywania oczu i czyszczenia noska. Jednak warto ją mieć z uwagi na to, że przemyjemy nią ranę ale też wykonamy inhalacje w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych.

Zdjęcie 15 obowiązkowych leków, które powinnaś mieć w domu jeśli masz dziecko! #11

Preparaty do stosowania w jamie ustnej

Warto w apteczce mieć preparat s sprawy zawierający chlorowodorek benzydaminy np. Hascosept Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Przyda się nie tylko przy bólu gardła, ale także, gdy maluszkowi idą zęby, zrobiła się afta czy przy początkach kaszlu.

Zdjęcie 15 obowiązkowych leków, które powinnaś mieć w domu jeśli masz dziecko! #12

Łagodzenie ukąszeń i skórnych reakcji alergicznych

Żele przeciwświądowe to obowiązkowy punkt na liście. U malucha możemy zastosować Fenistil, który równie dobrze sprawdzi się u nas. Pomoże nie tylko po ugryzieniach owadów, ale takżenagłych reakcjach alergicznych na skórze. Działa miejscowo przeciwuczuleniowo, silnie przeciwświądowo, zmniejsza obrzęk, łagodzi podrażnienia, ma właściwości znieczulające.

Zdjęcie 15 obowiązkowych leków, które powinnaś mieć w domu jeśli masz dziecko! #13

Oparzenia

Dobrze być w posiadaniu maści Alantan Plus, która wspomaga leczenie ran, oparzeń, odparzeń. Szerokie spektrum działania sprawia, że możemy stosować ją również do pielęgnacji sutków podczas karmienia, skóry podrażnione i wysuszonej, a nawet zapaleniu błony śluzowej nosa.

Zdjęcie 15 obowiązkowych leków, które powinnaś mieć w domu jeśli masz dziecko! #14

Opatrunki

To podstawowe wyposażenie apteczki. Musimy wziąć pod uwagę różne scenariusze, więc dobrze mieć wszystkiego po trochę – zestaw gotowych plastrów różniej wielkości, kilka sterylnych plastrów różnej wielkości, plaster z opatrunkiem do cięcia i taki bez opatrunku. Bandaże elastyczne i dziane oraz sterylne i niejałowe kompresy i gaza to także obowiązkowe punkty na liście.

Zdjęcie 15 obowiązkowych leków, które powinnaś mieć w domu jeśli masz dziecko! #15

Sprzęt medyczny

Jeśli mamy w domu dziecko to absolutnie obowiązkowe jest posiadanie termometru i aspiratora do noska. Fajnie być również w poosiadaniu inhalatora, który jest nieocenionym sojusznikiem w walce z pierwszymi objawami infekcji górnych dróg oddechowych.

Zdjęcie 15 obowiązkowych leków, które powinnaś mieć w domu jeśli masz dziecko! #16

Ważne!

  • Zawsze regularnie kontroluj stan apteczki i daty ważności asortymentu
  • Nie rób dużych zapasów (kupuj najmniejsze dostępne na rynku opakowania leków)
  • Nie wyrzucaj ulotek, zawsze sprawdzaj dawkowanie.
  • Nie stosuj leków po dacie ważności
  • Zapisuj datę otwarcia opakowania
  • Sprawdzaj czy leki mają określony termin ważności i sposób przechowywania po otwarciu
  • Nie wyrzucaj leków do śmietnika
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną