Rodzaj preparatu zależy od rodzaju blizny. Wiedziałaś o tym?

Patrycja

Zdrowie

07.12.2020 14:04

Rodzaj preparatu zależy od rodzaju blizny. Wiedziałaś o tym?

Blizny, chociaż są także problemem natury zdrowotnej, przeszkadzają nam z uwagi na estetykę. Preparatów obiecujących zmniejszenie widoczności blizn jest wiele, jednak wyboru należy dokonać świadomie. Rodzaj blizny i sposób, w jaki powstała jest ściśle uzależniony od sposobu jej leczenia. Maść, krem, żel a może plastry, co wybrać? To zależy!

Zdjęcie Rodzaj preparatu zależy od rodzaju blizny. Wiedziałaś o tym? #1

Blizna to nieestetyczna pamiątka w miejscu, w którym doszło do przerwania ciągłości tkanki. Najpierw rana wypełnia się skrzepem krwi, później powstaje strup, a w ostatniej fazie zasklepia się tkanką łączną pokrytą nabłonkiem. W ten sposób dochodzi do powstania świeżej blizny, która jednak może przekształcić się po około roku w bliznę dojrzałą. Szybkie działanie jest bardzo istotne, by spłycić i rozjaśnić jeszcze świeżą bliznę. Najlepsze efekty osiągniemy, stosując odpowiednie preparaty zaraz po zagojeniu się rany.

Pielęgnacja

Rodzaj blizny jest zależny od sposobu, w jaki powstała, wielkości, miejsca na ciele i indywidualnych skłonności skóry. Dlatego różne są rodzaje pielęgnacji blizny. Niezależnie jednak od rodzaju blizny, musimy masować skórę wokół blizny i jeśli to możliwe samą bliznę. Niezmiennie także ważne jest jak najszybsze wprowadzenie preparatów pielęgnujących zaraz po wygojeniu się rany. Spiesząc się, pamiętajmy jednak, że stosowanie preparatów na blizny na niezagojoną jeszcze ranę może tylko zaszkodzić.

Rodzaje blizn

Blizny zwykłe

To ślady po niewielkich zranieniach. Są to jaśniejsze od skóry zdrowej skóry fragmenty, początkowo swędzące, jednak z czasem znikające, nawet samoistnie. Nie zmienia to jednak faktu, że powinniśmy je jednak masować, możemy także stosować odpowiednie preparaty.

Zdjęcie Rodzaj preparatu zależy od rodzaju blizny. Wiedziałaś o tym? #2

Blizny przerostowe

Powstają, kiedy dochodzi do rozciągania się rany. Blizna ta może się poszerzać przez jakiś czas po powstaniu. Jest zgrubiała, uniesiona wyżej niż zdrowa skóra i mało elastyczna. Stosowanie odpowiednich preparatów i masaż są kluczowe, by blizna przerostowa mogła się zmniejszyć.

Blizny zanikowe

Powstają, jeśli podczas gojenia się rany nie ma dostatecznej ilości kolagenu. Nazywane także bliznami atroficznymi przypominają wgłębienia i zazwyczaj są pamiątkami po ospie, trądziku i leczeniu sterydami. Do blizn zanikowych zalicza się także rozstępy, które powstają wskutek pękania włókien kolagenowych.

Zdjęcie Rodzaj preparatu zależy od rodzaju blizny. Wiedziałaś o tym? #3

Blizny pooperacyjne

Są najczęściej mało widoczne, ponieważ powstają w wyniku precyzyjnego nacięcia skalpelem. Są to blizny płaskie, jaśniejsze od zdrowej skóry, które jednak nieodpowiednio pielęgnowana mogą się rozchodzić. Dlatego ważna jest pielęgnacja skóry po operacji i zadbanie o jej nienapinanie w okolicy blizny.\

Bliznowce

Zwane także keloidami są efektem nadmiernej produkcji kolagenu. To twarde, włókniste wybrzuszenia, które mogą być bolesne przy dotyku. Tworzą się momentalnie po zagojeniu rany.

Zdjęcie Rodzaj preparatu zależy od rodzaju blizny. Wiedziałaś o tym? #4

Preparaty

Żele silikonowe

Wpływają na prawidłową regenerację i uwodnienie. Mogą być stosowane na wszystkie rodzaje blizn

Plastry silikonowe

Podobnie jak żele przyspieszają proces regeneracji tkanek po urazie i mogą być stosowane na wszystkie blizny, jednak szczególnie polecane są na blizny pooperacyjne i bliznowce.

Preparaty witaminowe

Można stosować w postaci kremów lub maści na wszystkie rodzaje blizn. Powszechne jest także wcieranie w skórę witaminy A+E z kapsułek. Warto wiedzieć, że ich suplementacja jest równie ważna dla prawidłowego procesu regeneracji skóry.

Maści i kremy

Maści, żele i kremy z heparyną i wyciągiem z cebuli zapobiegają powstawaniu przerośniętych blizn. Mogą być stosowane na blizny zwykłe, zanikowe i bliznowce.

Zdjęcie Rodzaj preparatu zależy od rodzaju blizny. Wiedziałaś o tym? #5

Żele z simetikonem i dimetikonem

Te preparaty są szczególnie polecane przy bliznach przyrosłych i bliznowcach.

Kremy z masą perłową

Są bogate w aminokwasy i minerały, dlatego przyspieszają wytwarzanie się włókien kolagenowych. Polecane na wszystkie blizny, jednak w przypadku bliznowców ich stosowanie warto skonsultować.

Olejki

Olejki na blizny możemy stosować niezależnie od jej rodzaju, jednak ze względu na postać nie jest powszechnie ich stosowanie na twarz. Olejki najlepiej sprawdzają się jednak w przypadku rozstępów i jako profilaktyka blizn (szybki wzrost u dzieci).

Ciekawostka

Bliznowce najczęściej usuwa się operacyjnie jednak mają one tendencję do nawrotów. Nie bójmy się, zatem kontaktu z dermatologiem, nawet jeśli blizna wydaje nam się błahym powodem, jest to także problem natury zdrowotnej, nie tylko estetycznej.