Jak powstrzymać nagłe napady paniki? Poznaj kilka sposobów?

Katarzyna

Zdrowie

19.11.2020 22:45

Jak powstrzymać nagłe napady paniki? Poznaj kilka sposobów?

Dziś mamy wiele powodów do stresu, może nawet więcej niż wcześniej. Epidemia, strach o zdrowie swoich i najbliższych oraz stabilność pracy potrafi spędzić sen z powiek. Przez pracę zdalną i ograniczoną możliwość komunikacji więcej czasu spędzamy w domu przed komputerem czy telewizorem. Uczucia kumulują się w nas i nawet nie mamy gdzie ich rozładować. Nadmiar stresu i emocji może doprowadzić do napadów paniki. Jak sobie z nimi radzić?

Zdjęcie Jak powstrzymać nagłe napady paniki? Poznaj kilka sposobów? #1

Stres i napięcie

Życie w stresie ma bardzo duży wpływ na naszą psychikę i zdrowie psychiczne. Jego nadmiar jest niezdrowy i może powodować napady złości i niepokoju. Może zdarzyć się nawet, że doświadczymy napadów paniki. Warto wiedzieć jak sobie z nimi radzić, będąc np. w pracy czy stojąc w korku. Dzięki nim szybko opanujesz napady paniki. Jak sobie z nimi poradzić własnymi siłami, dowiesz się z poniższego artykułu.


Zwróć uwagę na coś innego

Jeśli czujemy, że atak paniki jest bliski lub gdy już go mamy, to postarajmy się przekierować swoją uwagę na coś innego. Takie zachowanie może być trudne, jednak gdy przestaniemy się skupiać na strachu, to on szybciej minie. Dzięki temu umysł odpoczywa i się relaksuj, a nam łatwiej będzie wrócić do przerwanych czynności.Świeże powietrze

Długie siedzenie w domu lub przebywanie biurze, które raczej nie jest przestronne, również może spowodować atak paniki. Sposobem na poradzenie sobie z nim jest wyjście na dwór i pooddychanie świeżym powietrzem. Opuszczenie budynku i spojrzenie w niebo pozwoli nam się uspokoić. Przestrzeń i świeże powietrze złagodzi napięcie i zadziała uspokajająco.

Zdjęcie Jak powstrzymać nagłe napady paniki? Poznaj kilka sposobów? #2

Dotyk

Podczas napadu paniki wiele zdziałać może również dotyk. Może to być dotyk drugiej osoby lub własny masaż np. dłoni. Dotyk pozwala się zrelaksować i spowoduje, że powrócimy do rzeczywistości. Kontakt z ciałem odciąga nasz mózg od myślenia o stresujących sprawach i zadaniach.

Zdjęcie Jak powstrzymać nagłe napady paniki? Poznaj kilka sposobów? #3

Zamknięcie oczu

Innym sposobem na poradzenie sobie z napadem paniki może być chwilowe zamknięcie oczu. Pozwoli to nam odciąć nasze myśli na chwile od rzeczywistości i obecnych problemów. Chwila przerwy zadziała wyciszająco i pozwoli odetchnąć naszemu umysłowi. Skupmy się wtedy nie na własnych myślach, ale na otoczeniu, różnych dźwiękach czy bodźcach z zewnątrz.

Zdjęcie Jak powstrzymać nagłe napady paniki? Poznaj kilka sposobów? #4

Określenie obecnej pozycji

Gdy doświadczamy napadów paniki, skupiamy się na stresującym zdarzeniu czy zadaniu, co pochłania całe nasze myśli. Taki rozwój myśli należy jak najszybciej powstrzymać. Możemy wtedy skupić się na tym, co nas otacza. Określmy swoją pozycję, to gdzie się znajdujemy oraz co obecnie robimy. Możemy też powtarzać sobie w myślach lub na głos, że jesteśmy bezpieczni i nic nam nie grozi.