Czy po porannej kawie chce Ci się od razu do toalety?

Krzysztof
Zdrowie
01.12.2019 12:22
Czy po porannej kawie chce Ci się od razu do toalety?

Niektóre osoby doświadczają tej sytuacji prawie codziennie: zaraz po wypiciu kawy odczuwają silną potrzebę pójścia do toalety, niezależnie od tego, czy są już po śniadaniu. Co jest tego przyczyną i czy są powody do niepokoju?

Czy na wszystkich poranna kawa działa tak samo?

Zdecydowana większość osób pijących kawę, potwierdza jej działanie moczopędne. Jednak poranna kawa powoduje u sporej grupy jej konsumentów także nagłą chęć wypróżnienia się. Powodem takiej zależności według naukowców wcale nie jest to, że kawa zawiera kofeinę. W jednym ze szpitali w Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania, podczas których okazało się, że niemal 30% badanych po wypiciu porannej kawy stwierdza potrzebę defekacji. Co istotne, zdecydowaną większość z tym objawem stanowiły kobiety.

Dlaczego kawa wypijana o poranku działa właśnie w ten sposób?

Może się wydawać, że przyczyną opisywanego działania kawy jest kofeina, jednak to wyjaśnienie zostało uznane za błędne, ponieważ kawa bezkofeinowa ma identyczne właściwości. Naukowcom udało się jednak ustalić, co sprawia, że po wypiciu kawy część z nas niemal od razu musi udać się do łazienki w celu wypróżnienia się.

Doszli oni do ostatecznego wniosku, który głosi, że picie kawy pobudza produkcję gastryny, czyli hormonu powstającego w żołądku oraz w dwunastnicy. O hormonie trzeba wiedzieć przede wszystkim to, że pobudza on żołądek do wzmożonego wydzielania kwasu solnego i zwiększa aktywność okrężnicy, a to u niektórych osób wyraźnie wzmaga perystaltykę jelit. I właśnie z tego powodu odczuwa się potrzebę pójścia do łazienki. Nie wiadomo jednak, dlaczego kawa, a nie inne napoje, pobudza wydzielanie gastryny.

A jak wyjaśnić to, że kawa działa moczopędnie?

Tutaj już nie ma wątpliwości - badacze tej zależności zgodnie potwierdzają, że odpowiedzialna za to jest kofeina. Pijąc dużo kawy, można nawet się odwodnić. Jednak nie wszyscy muszą martwić się tym, że po wypiciu kawy będą musieli co chwilę biegać do toalety. Nie każdy bowiem potwierdza jej moczopędne działanie - zwłaszcza osoby, które przyzwyczaiły swój organizm do dużych ilości kofeiny rzadziej skarżą się na taki problem.

Czy jest się czym martwić?

Jeśli zaliczasz się do grupy osób, które odczuwają specyficzne działanie kawy na perystaltykę jelit, to całkiem możliwe, że zastanawiasz się, czy wszystko jest w porządku z Twoim organizmem. Na szczęście nagła chęć wypróżnienia się po wypiciu kawy nie jest niepokojącym objawem, który wymaga konsultacji z lekarzem. Sporo osób nawet wykorzystuje swoją wrażliwość na kawę. Rano, gdy zazwyczaj dość szybko trzeba przygotować się do wyjścia do pracy, nie ma czasu na długie przesiadywanie w łazience. Zresztą często rano łazienka musi być dostępna również dla innych śpieszących się domowników. Wypicie kawy, która przyspieszy pracę jelit, jest zatem bardzo wskazane. Dobrze też wypić w domu kawę przed dłuższą podróżą, bo problemy z wypróżnianiem się w przerwie podczas wielogodzinnej jazdy autem lub w innych mało sprzyjających okolicznościach bywają bardzo uciążliwe i stresujące.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną