Czarny język włochaty u jednej ze szpitalnych pacjentek. To może przytrafić się każdemu

Agnieszka
Zdrowie
23.07.2019 15:28
Czarny język włochaty u jednej ze szpitalnych pacjentek. To może przytrafić się każdemu

Medycyna widziała już wiele dziwnych i obleśnych dolegliwości. Wobec niektórych lekarze są niestety bezsilni. Inne natomiast wyglądają przerażająco, ale są zupełnie nieszkodliwe. Jedną z nich jest czarny język włochaty, którego można nabawić się po zażyciu antybiotyków lub neuroleptyków.

Zdjęcie Czarny język włochaty u jednej ze szpitalnych pacjentek. To może przytrafić się każdemu #1
Źródło: Wikipedia

Czarny język włochaty, czyli lingua villosa nigra

Czarny język włochaty jest jednym ze skutków ubocznych, które mogą wystąpić po zażyciu antybiotyków lub neuroleptyków. Niestety, zazwyczaj nie zostaje on wymieniony w ulotkach antybiotyków, przez co osoba, w której się pojawia ta dolegliwość zazwyczaj jest przerażona.

Brak wzmianki w ulotkach może być spowodowany faktem, że czarny język włochaty pojawia się u pacjentów niezwykle rzadko. Nie da się jednak zapobiec jego powstawaniu, kiedy organizm w taki sposób zareaguje na antybiotykoterapię.

Przypadek pacjentki z St. Louis

Doktor Yasir Hamad z Washington University w St. Louis dowiedziała się pewnego dnia, że jedna z pacjentek szpitala obudziła się z czarnym językiem, który wyglądał bardzo dziwnie. Okazało się, że 55-letnia kobieta miała wypadek samochodowy, w którym jej obie nogi uległy zmiażdżeniu. Do ran wdała się infekcja. Konieczne więc było podanie antybiotyków o szerokim spektrum działania. Po zaledwie tygodniu u kobiety pojawił się czarny język włochaty, nudności i nieprzyjemny posmak w ustach.

Zdjęcie Czarny język włochaty u jednej ze szpitalnych pacjentek. To może przytrafić się każdemu #2

Lingua villosa nigra

Pomimo tego, że nazwa tej dolegliwości wskazuje na obecność włosów na języku, wcale tak nie jest. Małe guzki obecne na naszym języku jednak puchną do bardzo dużych rozmiarów, co daje wrażenie, jakoby język rzeczywiście był włochaty. Rozrastające się guzki zatrzymują na języku drobinki jedzenia, na których potem rozmnażają się bakterie i grzyby - stąd czarny kolor języka.Leczenie

Najbardziej narażone na pojawienie się tego efektu ubocznego są palacze i osoby, które nie dbają o higienę jamy ustnej. Leczenie polega na odpowiednim nawadnianiu organizmu, szczotkowaniu języka i nie paleniu papierosów. Wtedy zwiększa się wydzielanie śliny, która przyspiesza powrót języka do zdrowia.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną