Twój język dziwnie wygląda? To może być język geograficzny! Dowiedź się więcej!

Martyna P.
Zdrowie
14.09.2023 12:13
Twój język dziwnie wygląda? To może być język geograficzny! Dowiedź się więcej!

Język geograficzny, znany również jako język krajobrazowy lub migrujące zapalenie języka, to zjawisko, które charakteryzuje się nieprawidłowościami w strukturze języka. Mimo że nazwa może sugerować pewne powiązanie z geografią, to stanowi to jedynie metaforę opisującą wygląd języka, który przypomina krajobraz geograficzny. Zrozumienie tego, czym jest język geograficzny, jest kluczowe do odpowiedniego postępowania w przypadku jego wystąpienia.

Czym jest język geograficzny?

Język geograficzny to zaburzenie, w którym na powierzchni języka pojawiają się wyłysienia. Zmiany te przyjmują różne kształty i wielkości, przypominając kontury geograficzne, stąd nazwa. Warto zauważyć, że nie jest to stan chorobowy, a raczej jedna z wariacji normy anatomicznej.

Jak wygląda język geograficzny? 

Język geograficzny charakteryzuje się pojawianiem się na powierzchni języka jasnoczerwonych plam o nieregularnych kształtach, otoczonych białym lub jasnoszarym obrzeżem. Plamy te mogą się pojawiać i zanikać, zmieniając swoje położenie i kształt, co tłumaczy alternatywną nazwę tego zjawiska - "migrujące zapalenie języka".

Dolegliwości związane z językiem geograficznym

Chociaż wiele osób z językiem geograficznym nie doświadcza żadnych dolegliwości, to w niektórych przypadkach mogą wystąpić następujące objawy:

 1. Dyskomfort lub pieczenie – Zwłaszcza podczas spożywania ostrych, słonych lub kwaśnych potraw oraz napojów.
 2. Zmiany w strukturze brodawek językowych – Brodawki językowe mogą się zanikać, co powoduje powstawanie gładkich obszarów na języku.
 3. Wrażenie suchości w ustach – Niektóre osoby z językiem geograficznym mogą doświadczać problemów z wydzielaniem śliny.

Warto zauważyć, że dolegliwości mogą się nasilać w okresach zwiększonego stresu czy hormonalnych zmian w organizmie.

Zdjęcie Twój język dziwnie wygląda? To może być język geograficzny! Dowiedź się więcej! #1

Postępowanie w przypadku dolegliwości

Jeśli dostrzeżesz u siebie objawy języka geograficznego, zaleca się, aby:

 • Unikać spożywania produktów, które mogą podrażniać błonę śluzową jamy ustnej, takich jak pikantne czy kwaśne potrawy.
 • Zwrócić się do specjalisty (stomatologa lub lekarza), który może zalecić leczenie objawowe, a także pomoże zidentyfikować ewentualne czynniki wywołujące.
 • Monitorować objawy i zapisywać, kiedy się pojawiają, aby lepiej zrozumieć, co może wywoływać dolegliwości.

Jakie są przyczyny języka geograficznego? 

Mimo że konkretne przyczyny języka geograficznego nie są jeszcze w pełni zrozumiałe, istnieją pewne czynniki ryzyka związane z tym zjawiskiem. Możemy do nich zaliczyć:

 • Genetyka, gdyż częściej występuje u osób, które mają w rodzinie historię tego zaburzenia.
 • Zaburzenia hormonalne, które mogą wpłynąć na równowagę mikroflory jamy ustnej.
 • Stres i lęki, które mogą wpłynąć na ogólny stan zdrowia jamy ustnej.

Czy język geograficzny sugeruje choroby?

Język geograficzny, który jest często zjawiskiem łagodnym i samoograniczającym się, może w niektórych przypadkach sugerować obecność lub zwiększone ryzyko innych schorzeń. Oto niektóre z nich:

Choroby Skóry

 1. Łuszczyca - niektóre badania sugerują, że język geograficzny może występować częściej u osób z łuszczycą. Zjawisko to związane jest z podobieństwami w reakcjach immunologicznych obserwowanych w obu schorzeniach.
 2. Zespół Sjögrena – choroba autoimmunologiczna, której jednym z objawów może być język geograficzny.

Choroby układu pokarmowego

 1. Celiakia - u niektórych osób z nietolerancją glutenu może występować język geograficzny, prawdopodobnie z powodu reakcji zapalnej.
 2. Zapalenie jelita grubego – język geograficzny bywa obserwowany u osób z chorobami zapalnymi jelit, chociaż mechanizm tego powiązania nie jest jeszcze w pełni zrozumiały.

Zaburzenia hormonalne

 1. Zaburzenia tarczycy – osoby z problemami z tarczycą, w tym z chorobą Hashimoto, mogą doświadczyć objawów języka geograficznego.

Alergie

Język geograficzny może być również związany z różnego rodzaju alergiami, w tym alergią pokarmową czy na leki, choć powiązania te nie są jeszcze dokładnie poznane.

Inne związki

W niektórych badaniach sugerowano, że może istnieć związek między językiem geograficznym a zespołem metabolicznym, a nawet cukrzycą, choć na chwilę obecną badania te są jeszcze wstępne i potrzebne są dalsze analizy w celu potwierdzenia tych teorii.

Diagnoza i leczenie

Diagnoza języka geograficznego opiera się głównie na badaniu klinicznym. Lekarz może również zdecydować się na przeprowadzenie badań dodatkowych, aby wykluczyć inne schorzenia.

Jeśli chodzi o leczenie, często nie jest ono wymagane, gdyż objawy są zazwyczaj łagodne i mogą zniknąć same, bez interwencji. W przypadku, gdy objawy są uciążliwe, leczenie może obejmować leczenie objawowe, takie jak płukanki do ust lub maści zmniejszające dolegliwości.

Język geograficzny jest zjawiskiem, które mimo swojego nazewnictwa, nie ma bezpośredniego związku z geografią. Jego charakterystycznymi objawami są zmiany na powierzchni języka, które przypominają mapę geograficzną. Stan ten nie jest schorzeniem i zwykle nie wymaga leczenia. Ważne jest jednak, aby osoby z językiem geograficznym monitorowały swój stan i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultowały się z lekarzem. Odpowiednie zrozumienie tego, co to jest język geograficzny, może pomóc w zachowaniu zdrowia jamy ustnej i zapobieganiu niepotrzebnemu stresowi związanemu z tym nietypowym zjawiskiem.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną