Wycofano całą partię przyprawy Prymat! Sanepid ostrzega przed bakterią

Agnieszka

Zdrowie

16.07.2019 11:42

Wycofano całą partię przyprawy Prymat! Sanepid ostrzega przed bakterią

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że wycofana z obrotu została cała partia przyprawy Prymat - “Gorczyca biała, cała” 30 g. Jeśli masz ją w swoim domu, lepiej z niej nie korzystaj.

Zdjęcie Wycofano całą partię przyprawy Prymat! Sanepid ostrzega przed bakterią #1

Bakteria w przyprawie

GIS wydał ostrzeżenie dotyczące gorczycy marki Prymat:

  • numer partii 1298133
  • data minimalnej trwałości: maj 2022

Jeśli posiadasz w domu produkty z tej serii, pod żadnym pozorem go nie jedz. Okazuje się, że cała partia tej przyprawy została wycofana z obrotu ze względu na obecność bakterii Salmonella Typhimurium. Znaleziono ją w czterech z pięciu badanych próbek.

GIS ostrzega, że spożycie tego produktu, szczególnie po niewystarczającej obróbce termicznej może skutkować silnym zatruciem.

Zdjęcie Wycofano całą partię przyprawy Prymat! Sanepid ostrzega przed bakterią #2

Objawy zatrucia

Bakterie salmonelli pojawiają się w żywności zazwyczaj po jej kontakcie z odchodami zwierząt. Objawy, jakie wywołuje zatrucie to:

  • Ostre biegunki
  • Stan podgorączkowy
  • Ból brzucha
  • Wymioty i nudności

Kiedy jednak bakteria przedostanie się z jelit do krwi, może dojść do postaci narządowej, a wtedy grozi nam rozwój stanu zapalnego w narządach, układzie oddechowym, nerwowym, moczowym, a nawet kostno-stawowym. Na szczęście, takie przypadki zdarzają się rzadko.

Firma Prymat Sp. z o. o. poinformowała, że zidentyfikowała wszystkich odbiorców kwestionowanej partii i zwróciła się do nich z prośbą o wstrzymanie dystrybucji oraz zwrot do magazynu.

Wszyscy, którzy mają pytania w związku ze sprawą, proszeni są o telefon do firmy Prymat pod numer (32) 47 33 833 lub poprzez formularz kontaktowy na stronie firmy. Każde zgłoszenie ma być rozpatrzone indywidualnie.