Jaki obwód ma Twoja szyja? To wiele mówi o ZDROWIU!

Agnieszka

Zdrowie

22.07.2019 18:24

Jaki obwód ma Twoja szyja? To wiele mówi o ZDROWIU!

Mogłoby się wydawać, że rozmiar szyi zupełnie nie ma żadnego znaczenia. Naukowcy jednak dowiedli za pomocą badania na 3300 osobach, że obwód szyi może nam wiele powiedzieć na temat naszego zdrowia.

Zdjęcie Jaki obwód ma Twoja szyja? To wiele mówi o ZDROWIU! #1

Większość z Was pewnie nigdy nie mierzyła obwodu własnej szyi. Nic w tym dziwnego. Zazwyczaj mierzymy biodra, talię, czy biust. Okazuje się jednak, że rozmiar naszej szyi może nam wiele powiedzieć na temat stanu naszego zdrowia oraz potencjalnych zagrożeń. Jest to natomiast jedynie wskazówka, a nie diagnoza i nie należy popadać w zbędną panikę.

Jakie są normy?

Normą obwodu szyi dla kobiet wynosi średnio 34,2 cm. Dla mężczyzn - 40,5 cm. Naukowcy twierdzą, że każde dodatkowe 3 cm mogą oznaczać zwiększone ryzyko zachorowania na pewne dolegliwości.

Zdjęcie Jaki obwód ma Twoja szyja? To wiele mówi o ZDROWIU! #2

Badania

W badaniach Framingham Heart Study uczestniczyło 3300 osób o średniej wieku 51 lat. Na podstawie tej badanej grupy ustalono średni prawidłowy obwód szyi dla obu płci. Ustalono również, że każde dodatkowe 3 cm obwodu powoduje zwiększone ryzyko zachorowania na choroby serca. Co więcej, dotyczy to nie tylko osób otyłych, ale również szczupłych.

Ma to związek z faktem, iż im więcej tłuszczu na szyi posiadali badani, tym niższy poziom dobrego cholesterolu (DHL) posiadali. DHL ma za zadanie zmniejszać poziom złego cholesterolu, który z kolei powoduje choroby serca.

Prof. Jimmy Bell z MRC Clinical Sciences Centre uważa też, że wyniki tych badań mogą oznaczać, że nie tylko dla zdrowia liczy się to czy jesteśmy otyli czy nie, ale też w jakich partiach nasze ciało gromadzi tłuszcz.

 

Warto więc zmierzyć obwód swojej szyi z czystej ciekawości. Nie warto jednak popadać w panikę, jeśli jej obwód jest nieco większy niż ustalona przez naukowców “norma”. Niemniej jednak badania dowodzą, że większy obwód szyi może mieć pewien związek z zespołem metabolicznym.