Gorąca herbata na upały! Oto dlaczego warto ją pić

Elżbieta
Dieta i żywienie
12.06.2019 20:34
Gorąca herbata na upały! Oto dlaczego warto ją pić

Czerwcowa aura rozpieszcza nas słoneczną pogodą. Żar leje się z nieba, a uprawy wymagają codziennego podlewania. Pamiętajmy o nawadnianiu organizmu, w taką pogodę to szczególnie ważne. Czy warto pić tylko wodę? Okazuje się, że gorąca herbata świetnie działa na organizm w czasie upału.

Dlaczego gorąca, a nie zimna?

Gorąca herbata wcale nie podnosi temperatury od wewnątrz, mimo że takie możemy mieć odczucie.

Sięganie po zimny napój to instynktowny odruch, gdy chcemy się ochłodzić, jednak to błędne koło. Dlaczego? Picie zimnych napojów uruchamia termoregulację naszego organizmu, w skrócie mówiąc – oziębiamy się, więc ciało wytwarza dodatkowe ciepło, aby wyrównać temperaturę.

To gorący napój wpłynie na nasz organizm chłodząco. Ciepło oddawane z napoju pobudza nasze ciało do wytwarzania potu, który parując, chłodzi organizm. Receptory na języku, gdy tylko dostają sygnał, że będzie gorąco, wysyłają informację do organizmu, że lepiej zacząć się pocić.

Rzekomo, ilość energii cieplnej pochodzącej z gorącej herbaty jest mniejsza, niż energia, którą stracimy pocąc się po wypiciu napoju.

Na pustyni sięga się po gorący napój

Metoda chłodzenia organizmu, poprzez przyjmowanie gorącego napoju jest znana w krajach arabskich, gdzie panuje skwar i gorąc. Pije się tam słodką herbatę z miętą.

Uwaga! Sztuczka ta działa tylko w krajach, gdzie panuje suchy klimat. W klimacie, w którym jest duża wilgotność powietrza, ciało człowieka poci się naturalnie.

Zdjęcie Gorąca herbata na upały! Dlaczego warto ją pić? #1

Nie ocieraj potu

Pot chłodzi organizm podczas parowania z ciała, dlatego nie powinniśmy go wycierać ręcznikiem.

Tylko herbata?

Identyczny efekt chłodzenia, jaki da nam picie gorącej herbaty, spowoduje jedzenie ostrych przypraw. One również dostarczają organizmowi ciepło, które uruchamia termoregulację.

Pamiętaj by dużo pić

Aby metoda chłodzenia była skuteczna, należy cały czas dostarcza organizmowi płyny, pijmy więcej niezależnie od poziomu pragnienia.

Herbata z solą?

W wielu krajach żeglarze sięgają po gorącą herbatę z solą, być może nie jest zbyt smaczna, ale ma ona dostarczać elektrolity utracone podczas upału. Czego się nie robi dla zdrowia!

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną