Jak przechowywać CHLEB w upały? Większość osób popełnia ten BŁĄD!

Martyna
Dieta i żywienie
19.08.2023 17:05
Jak przechowywać CHLEB w upały? Większość osób popełnia ten BŁĄD!

Latem przychodzi czas na gorące dni i słoneczne promienie, ale również wyzwania związane z przechowywaniem żywności. W tym okresie szczególnie ważne jest odpowiednie przechowywanie pieczywa, aby zapewnić mu świeżość i uniknąć niepożądanych efektów. Jak powinniśmy przechowywać żywność? 

Wpływ upału na pieczywo 

Wysokie temperatury i wilgotność panujące latem sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów i pleśni. Pieczywo jest szczególnie podatne na te czynniki, ponieważ wilgoć zawarta w nim może stworzyć idealne środowisko do rozwoju mikroorganizmów. 

Nieodpowiednie przechowywanie może prowadzić do: 

  • zepsucia pieczywa 
  • utraty świeżości 
  • ryzyka spożycia zanieczyszczonego produktu 

Jak przechowywać pieczywo w upały? 

Zamiast folii, warto zainwestować w chlebak lub papierowe worki. Chlebak utrzymuje odpowiednią wilgotność i zapewnia wentylację, co pomaga utrzymać świeżość pieczywa. Papierowe worki również są dobrym wyborem, ponieważ pozwalają pieczywu oddychać, jednocześnie chroniąc je przed nadmierną wilgocią. 

Warto również pamiętać, aby: 

  • Przechowywać pieczywo w chłodny miejscu: Jeśli to możliwe, umieść pieczywo w chłodnym i suchym miejscu. Unikaj wystawiania go na bezpośrednie działanie słońca lub blisko źródeł ciepła, które mogą przyspieszyć proces rozwoju pleśni. 
  • Przekrój do dołu: Jeśli masz pełen chleb lub bułki, zawsze odkrawaj kawałki od spodu, a nie od góry. W ten sposób unikniesz zbierania wilgoci wewnętrznej, co może przyczynić się do szybszego zepsucia. 
  • Zamrażanie: Jeśli przewidujesz, że nie zdążysz zjeść całego pieczywa przed jego zepsuciem, warto rozważyć zamrażanie. Podziel chleb na porcje, które będziesz mogła/mógł wyjąć z zamrażarki w miarę potrzeby. 

Czego unikać? 

Eksperci podkreślają, że w trakcie wysokich temperatur powinniśmy zrezygnować z foli spożywczej. Może ona sprawić, że pieczywo stanie się wilgotne i zniszczy jego strukturę. To z kolei sprzyja rozwojowi pleśni. 

Folia nie zapewnia również odpowiedniej wentylacji, co może prowadzić do skraplania się wilgoci na powierzchni pieczywa. 

Podsumowanie 

Latem, przy wzmożonych temperaturach i wilgotności, odpowiednie przechowywanie pieczywa staje się kluczowe. Unikanie folii i zastosowanie alternatywnych metod, takich jak chlebak, papierowe worki czy zamrażarka, pomoże utrzymać świeżość i smak pieczywa. 

Po zastosowaniu tych zasad z pewnością unikniemy niepożądanych skutków związanych z nieodpowiednim przechowywaniem pieczywa. Pamiętajmy o trosce o naszą żywność, aby cieszyć się nią w najlepszym stanie przez cały sezon letni. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną