Lato w pełni, więc natura dostarcza nam wiele naturalnych i zdrowych produktów. Latem możemy się cieszyć świeżymi owocami oraz warzywami. Takie produkty na pewno warto włączyć do codziennej diety, ponieważ mają wiele wartości odżywczych i są zdrowe. Mają w sobie wiele witamin, które są potrzebne dla naszego organizmu. Jednym z warzyw, które są latem łatwo dostępne i zdrowe jest fasolka szparagowa. Warto jednak wiedzieć jak odpowiednio ją przyrządzać, aby nie straciła swoich wartości odżywczych.
Właściwości fasolki szparagowej
Gotowanie fasolki szparagowej jest bardzo proste, warto jednak wiedzieć jak ją ugotować, aby była smaczna i nie straciła przy tym swoich cennych właściwości odżywczych i witamin. Najbardziej wartościową fasolką jest ta cieniutka i świeżo zerwana.
Warzywo to ma w sobie wiele składników odżywczych takich jak witamina A, C i E, błonnik czy kwas foliowy, który jest zalecany dla kobiet w stanie błogosławionym. Zawiera w sobie również magnez, ryboflawiny, potas, żelazo i fosfor. Fasolka szparagowa ma działanie antyoksydacyjne, zapobiega nadciśnieniu, zawałowi oraz miażdżycy. Ma również niski indeks glikemiczny.
Gotowanie w garnku
Fasoli szparagowej nie musimy trzymać w lodówce, ponieważ jest ona warzywem ciepłolubnym, które dobrze czuje się w temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Przed jej ugotowaniem, należy ją opłukać i odłożyć te strąki, które są uszkodzone lub mają na skórce przebarwienia.
Z reszty strąków należy odciąć końce oraz twarde włókna. Jeśli chcemy, aby ugotowała się szybciej, to możemy ją przeciąć na pół. Odpowiednie proporcje do ugotowania 1 kg fasolki szparagowej to 1 litr wody i 1 łyżeczka soli. Możemy też opcjonalnie dodać 1 łyżeczkę cukru, która nada fasolce smak.
Gotowanie na parze
Jeśli warzywo to chcemy ugotować na parze, to potrzebujemy do tego odpowiedniego koszyka, który umieszczamy w środku garnka. Gdy woda zacznie się gotować, dopiero wtedy wsypujemy do niego oczyszczone strąki. Proporcje wody i warzyw pozostają takie same jak w przypadku gotowania w garnku.
Optymalny czas gotowania
Zieloną fasolkę szparagową należy gotować 15 - 20 minut, żółta natomiast po 10 - 15 minutach będzie już odpowiednia do spożycia. Należy jednak zawsze w międzyczasie sprawdzać i spróbować kawałek fasolki, czy się już ugotowała, ponieważ fasolka fasolce nie równa. Dobrze ugotowana fasolka szparagowa jest miękka i krucha, przy czym zachowuje swoje wartości odżywcze.
.