Cebula w cenie pomarańczy! Nie zgadniesz, ile zapłacisz za 1 kg! Skąd te podwyżki?

Cebula w cenie pomarańczy! Nie zgadniesz, ile zapłacisz za 1 kg! Skąd te podwyżki?

Ceny produktów spożywczych już od dawna systematycznie wzrastają. Co ciekawe, najbardziej dotyczy to cen produktów rolnych. Doskonałym przykładem może być cebula, która zawsze była u nas bardzo tania. Teraz jednak musimy zapłacić za nią tyle, ile za pomarańcze!

Zdjęcie Cebula droższa od pomarańczy! Nie zgadniesz, ile zapłacisz za 1 kg! Skąd te podwyżki? #1

Ceny cebuli w tym roku mocno wzrosły

W ubiegłym roku cebula osiągnęła najwyższą cenę od 10 lat! Obecnie cena ta wzrosła jeszcze bardziej i to drastycznie.

Jeszcze rok temu, za kilogram cebuli musieliśmy zapłacić ok. 1.30 zł. W poprzednich latach natomiast niecałą złotówkę. Teraz ceny wzrosły aż do 4 zł! Oznacza to, że za kilogram cebuli zapłacimy prawie tyle, co za kilogram pomarańczy. Skąd takie podwyżki?Niekorzystne warunki atmosferyczne

Według Głównego Urzędu Statystycznego ubiegłoroczne zbiory cebuli były niższe aż o ok. 15%. Przyczyniły się do tego niekorzystne warunki atmosferyczne, głównie susza. Co więcej, susze dotknęły w ubiegłym roku wiele państw europejskich. Z tego powodu w niektórych państwach plony cebuli zmniejszyły się o kilkadziesiąt procent.

Sytuacja korzystna dla Polski?

Zdjęcie Cebula droższa od pomarańczy! Nie zgadniesz, ile zapłacisz za 1 kg! Skąd te podwyżki? #2

Dzięki temu, że inne kraje mają ogromny niedobór cebuli, ale też kapusty, pietruszki i marchewki, Polscy rolnicy mają szansę sporo zarobić. Wciąż jesteśmy bowiem głównym producentem i eksporterem cebuli. Co roku sprzedajemy za granicę ponad 120 ton.

Mniejsze zbiory w innych krajach oznaczają większe zamówienia w Polsce. Ceny więc rosną. Rolnicy podnoszą ceny, ponieważ i tak sprzedadzą całe zbiory - niezależnie czy to w kraju, czy za granicę.

Jak więc można wywnioskować, wysoka cena cebuli ukształtowana została przez rynek. Ogromne zapotrzebowanie na ten surowiec i dość mała podaż sprawia, że producenci tego surowca bez większych ograniczeń mogą podnosić ceny.Agnieszka

true

Polecane