W Europie brakuje cebuli. Ceny będą wzrastać jeszcze bardziej!

W Europie brakuje cebuli. Ceny będą wzrastać jeszcze bardziej!

Nikomu nie przyszłoby do głowy, że Europa będzie kiedykolwiek zmagać się z niedoborem cebuli. Jak się jednak okazuje, problem ten już teraz wisi nad producentami żywności. Ceny cebuli są najwyższe od 10 lat, a wszystkiemu winna jest susza w Europie.

Zdjęcie W Europie brakuje cebuli. Ceny będą wzrastać jeszcze bardziej! #1

Dziś rolnik za kilogram cebuli otrzymuje 1,38 zł. Jednak zaledwie rok temu cena wynosiła tylko 60 gr. Co się więc zmieniło? Susza w krajach europejskich sprawiła, że plony z uprawy cebuli drastycznie spadły. W niektórych krajach zbiór cebuli zmniejszył się o kilkadziesiąt procent.

Korzyści dla Polski?

Zdjęcie W Europie brakuje cebuli. Ceny będą wzrastać jeszcze bardziej! #2

Wbrew pozorom, spadek zbioru cebuli w Europie może być korzystny dla polskich producentów. Wciąż jesteśmy jednym z krajów, z których eksportuje się najwięcej cebuli. Co roku sprzedajemy za granicę 120 tysięcy ton cebuli, a importujemy 50 tysięcy ton. Rachunek jest więc prosty. Dodając do tego fakt, że w niektórych krajach zbiory cebuli spadły drastycznie, niedobory będą musiały zostać zaopatrzone gdzieś indziej, na przykład w Polsce.

Choć dla rolników jest to dobra wiadomość, dla zwykłych konsumentów już nie do końca. Pomimo tego, że cebula nie należy do drogich produktów, jej cena na przestrzeni roku wzrosła już ponad dwukrotnie.

Agnieszka

true

Polecane