W sklepach coraz drożej. Co podrożało najbardziej? Sprawdzamy!

Katarzyna

Newsy

13.12.2021 22:13

W sklepach coraz drożej. Co podrożało najbardziej? Sprawdzamy!

Każdy z nas widzi, że ceny w sklepach rosną w zastraszającym tempie. Jakie produkty zdrożały najbardziej? Sprawdzamy!

Zdjęcie Co w sklepach podrożało najbardziej? Sprawdzamy! #1

Wzrost cen wielu produktów 

Ceny w sklepach znacząco rosną, a to wszystko za sprawą inflacji. Niektóre produkty drożeją wręcz w oczach, co powoduje, że zmniejsza się ilość produktów, jakie można kupić za daną kwotę pieniędzy. Jak podają statystyki ceny produktów w listopadzie wzrosły średnio o 11%. Analitycy przewidują, że to nie koniec podwyżek.

Podwyżka cen

Podwyżce ulegają praktycznie wszystkie produkty od artykułów spożywczych po materiały budowlane. Polska waluta nie jest mocna w stosunku do innych walut, co przekłada się na ceny w sklepach. Według danych zebranych przez UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupę AdRetail wynika, że w listopadzie aż 9 z 12 obserwowanych kategorii (pieczywo, nabiał, mięso, owoce, warzywa, produkty sypkie, produkty tłuszczowe, dodatki spożywcze, używki, napoje, chemia gospodarcza i inne art.) zwiększyło swoją cenę. Oznacza to, że tylko 3 kategorie potaniały. Miesiąc wcześniej można było zaobserwować, że tylko 8 z obserwowanych kategorii podrożało, a wzrost wystąpił na poziomie 4,4% w stosunku rok do roku.

Zdjęcie Co w sklepach podrożało najbardziej? Sprawdzamy! #2

Powiązanie produktów 

Drożenie grup produktów, jest spowodowane z jednej strony rosnącą inflacją, a z drugiej tym, że są one między sobą w pewien sposób powiązane. Według Julity Pryzmont z Hiper-Com Poland te grupy produktów, które dotąd miały stałą cenę, prędzej czy później równie staną się droższe i zareagują na obecną sytuację, jaka kreuje się na rynkach. Podrożenie jednego produktu powoduje, że drożeje cała linia produkcyjna, w której jest on zawarty.

Co zdrożało najbardziej?

Do produktów, których ceny znacząco poszybowały w górę, zalicza się olej, cukier i cebulę. Według danych zebranych przez ww. firmy produkty tłuszczowe zdrożały o 60% w stosunku do roku poprzedniego. Olej zdrożał np. prawie o 80%, margaryny do pieczenia o 36%, a masło o około 34%. Według Karola Kamińskiego, który pracuje w Centrum Analiz Grupy AdRetail ceny produktów tłuszczowych będą rosnąć, ponieważ ceny olei pochodzenia roślinnego również idą w górę. Według Karola Kamińskiego produkty w sklepach nadal będą drożeć, a to za sprawą dwóch czynników. Na wzrost ceny będą miały wpływ ewentualne zakłócenia w łańcuchach dostaw oraz wzrost kosztów wytwórczych i pracowniczych. Producenci będą chcieli zapewne przerzucić te dodatkowe koszty na klientów. 

Zdjęcie Co w sklepach podrożało najbardziej? Sprawdzamy! #3

Droższe karmy dla psów i kotów oraz mięso 

Najwyższe podwyżki zanotowały również produkty inne, w ramach których znajdują się np. karmy dla psów i kotów. Te produkty według zebranych i przeanalizowanych danych zdrożały o około 32%. Na trzecim miejscu produktów, gdzie podwyżki cen były znaczące, są mięsa, gdzie wzrost cen rok do roku wynosi 20%. Co ciekawe aż o 27,7% zdrożała wołowina, o 23,6% zdrożała cielęcina, a za drób zapłacimy w tym roku o około 19% więcej.

Drogie warzywa

Grupą produktów, którą również odnotowała znaczący wzrost cen, są warzywa. Średni wzrost cen rok do roku tych produktów wyniósł 11,2%. Najdroższa jest cebula, która podrożała aż o 40%. Ogórki zdrożały natomiast o 28,6%, a ziemniaki o 26,3%. Spadek ceny w tym roku odnotowano tylko przy papryce, która staniała o około 10%.