Ostry komentarz Owsiaka po ataku! "(...) Próbuje zrobić ze mnie bandziora, złodzieja"

Ostry komentarz Owsiaka po ataku! "(...) Próbuje zrobić ze mnie bandziora, złodzieja"

Organizator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest w szoku po tym, jak na finale WOŚP, na środku sceny zaatakowany nożem został prezydent Gdańska – Paweł Adamowicz.

Jurek Owsiak jeszcze tego same wieczoru wyszedł na scenę i nie miał zamiaru ukrywać zbulwersowania i zdenerwowania.

Zdjęcie Ostry komentarz Owsiaka po ataku! "(...) Próbuje zrobić ze mnie bandziora, złodzieja" #1

Owsiak skomentował na żywo dramatyczny atak:

"Bądźmy Polakami, którzy się kochają, którzy nie mają w sobie agresji. Agresja miała miejsce w Gdańsku, to jest niewyobrażalne. W tym kraju tak się zakręciliśmy w ciągu ostatnich lat, że nie możemy uszanować takiego święta jakim jest WOŚP. Coś nieprawdopodobnego. Nie dzielmy się. Nie idźcie w stronę zła. Nie idźcie tam, gdzie się dzielimy. Jest jedna Polska. Taka, jak tutaj. Idźcie tam, gdzie są dobre emocje. Przepraszam, scenariusz pisze życie – mówił Owsiak ze sceny po tym, jak przerwał koncert."

Jurek Owsiak wyszedł jednak na scenę ponownie, aby wspomnieć również tragiczne wydarzenia z Nicei sprzed lat. Podczas zamachu w Nicei, w Polsce trwał finał WOŚP:

"Zginęli niewinni ludzie. Zginęli przez spiralę nienawiści. Byliśmy jedynymi ludźmi na świecie, którzy zatrzymali festiwal, tysiące ludzi trzymało kartki, odegraliśmy hymn Francji. Zatrzymaliśmy ten finał. Nie wahamy się i tym razem."

Jurek w bardzo emocjonalny sposób odniósł się też do animacji wyemitowanej na TVP, która w prześmiewczy sposób pokazuje, jak Hanna Gronkiewicz Waltz tworzy kukiełkę (Jurka Owsiaka), a następnie pakuje pieniądze zebrane w WOŚP do swojego worka. Na banknotach widocznych w animacji widnieje gwiazda Dawida:

Zdjęcie Ostry komentarz Owsiaka po ataku! "(...) Próbuje zrobić ze mnie bandziora, złodzieja" #2

"Pakuję pieniądze do jakiegoś wora i je gdzieś wywożę. Dziś byliście świadkami rozmów z ludźmi, którzy potwierdzali to, co robi Orkiestra. I ktoś w tym świecie plasteliny próbuje zrobić ze mnie bandziora, złodzieja. A druga osoba zabiera te pieniądze z gwiazdą Dawida. Coś nieprawdopodobnego. 2019 rok. Kraj, który wyzwolił Europę Wschodnią z niewoli. I w tym kraju tworzy się w telewizji publicznej tworzy się opowieść o mnie? ale i o innych przez te dwa lata. O osobach, które kojarzą się ze środowiskiem żydów z lat 30, karykaturalne. Wyobrażacie sobie karykaturalny obraz polaka? (…) Wszyscy którzy mają trochę oleju w głowie nie powinni pisać, że ta pani zrobiła coś ‚w punkt’. To jak mamy na to zareagować? Mamy odbudować Auschwitz? Przecież cały świat obserwuje, cały świat na to patrzy. Falą tej plasteliny jest nienawiść. Mogę tylko podziękować każdej stronie politycznej, która się temu przeciwstawia."

Animację, do której odnosi się Owsiak znajdziecie w filmie poniżej:

Inną wypowiedź Owsiaka, która padła tego samego wieczoru znajdziecie tutaj:

Agnieszka

Polecane